עבירות צווארון לבן – עורך דין פלילי שי רודה

אחד התחומים היותר מורכבים ויותר מרתקים בעבודתו של עו"ד פלילי הוא עבירות "הצווארון הלבן" – מעילה, שוחד, שימוש במידע פנים ועוד מגוון עבירות פליליות שלמרבה הצער הפכו בשנים האחרונות לרווחות למדי בכל דרגי הניהול כולל פוליטיקאים בכירים.

מהן עבירות צווארון לבן?

אין הגדרה חד משמעית למונח "עבירות צווארון לבן", שכן לא מדובר בביטוי מעולם המשפט אולם כשמדברים על עברייני צווארון לבן כולנו מבינים כי מדובר באנשים מהשכבות הסוציו-אקונומיות הגבוהות שברוב המקרים הגיעו לעמדות מפתח בארגון בו הם מועסקים (ואולי אפילו הם בעלי העסק). בין אם מדובר בחברה פרטית, בין אם בחברה ציבורית ובין אם בגוף ממשלתי, כשעובד בכיר מתוך המערכת פועל בניגוד לחוקים ולפעמים גם בסתירה לאינטרסים של אותו גוף, התוצאה עלולה להיות נזק חמור ביותר ועל כן החשיבות הרבה שמייחסת מערכת אכיפת החוק למלחמה בעבירות הצווארון הלבן, שכוללות בין השאר הפרת אמונים, מתן שוחד, קבלת שוחד, העלמות מס, זיוף מסמכים, מעילה בכספי תאגיד, מרמה, רישום כוזב ועוד. גם עבירות כלכליות כלליות, עבירות על דיני הגבלים עסקיים או עבירות על דיני איכות הסביבה נכללות בקטגוריה של עבריינות צווארון לבן, ומי שמואשם בהן נזקק לשירותיו של עורך דין פלילי בעל ניסיון בתחום זה.

היחס ההולך ומחמיר לעברייני צווארון לבן

עבירות צווארון לבן מתבצעות מבלי שתהיה מעורבת בהן אלימות פיזית או איומים, אולם גם כך הפרת האמון ודרכי המרמה שבהן נוקט העבריין, וכאמור הנזק החמור שעלול להיווצר כתוצאה מהמעשה האסור מחייב את הרשויות לנקוט ביד קשה כנגד סוג זה של עבירות.

בשנים האחרונות מסתמנת אף מגמה של החרפה ביחס כלפי העבריינים בתחום, שכאמור נמנים על בני המעמד החברתי הגבוה – ובהתאם נתפשים כחמדנים ותאבי בצע ולא כמי שלא הייתה להם ברירה אלא לבצע עבירה כזו או אחרת כדי לשרוד.

גם העובדה שהעבירה מתבצעת בתוך המסגרת הארגונית בה עובד האדם גורמת לכעס רב יותר כלפי עברייני צווארון לבן, ובפרט כשמדובר במי שמועסק בחברות ציבוריות או בנבחרי ציבור, שמחבלים בטובת הכלל ופוגעים באינטרסים של הציבור הרחב. תוצר נוסף של עבריינות צווארון לבן הוא פגיעה באמון של הציבור במערכות השלטוניות, וגם לכך ישנן השלכות רחבות היקף, אשר נלקחות לא פעם בחשבון על ידי בתי המשפט בבואם לקבוע את דינם של עברייני הצווארון הלבן.

חשיבותו של הניסיון המשפטי

לחשודים בביצוע עבירות צווארון לבן ובוודאי למי שכבר מגובש כנגדו כתב אישום מומלץ בחום לשכור עורך דין פלילי שכבר צבר ניסיון בטיפול בתיקים מתחום מורכב ורחב היקף זה.

לא רק היד הקשה שננקטת כלפי עברייני צווארון לבן מחייבת את שכירת שירותיו של עו"ד פלילי בעל ידע נרחב, בקיאות עמוקה והתמחות ספציפית בעבירות כלכליות, אלא גם העובדה שעצם החקירה וכמובן הגשת כתב אישום משפיעות במידה רבה על הקריירה של החשוד/נאשם.