העלמת מס

מהי העלמת מיסים?

העלמת מס הוא כינויה הנפוץ בציבור של עבירה פלילית המוגדרת בחוק הישראלי כהשתמטות ממס. השתמטות ממס היא פעולה, או סדרת פעולות שאדם מבצע על מנת להתחמק מתשלום מס בו הוא מחויב לפי חוק, או להקטין את סכום המס אותו הוא משלם בפועל למדינה.

יש להבדיל בין העלמה או השתמטות ממס, לבית הימנעות ממס. כאמור העלמת מס היא פעולה בלתי חוקית המוגדרת עבירה פלילית. הימנעות ממס לעומת זאת היא ניצול חוקי המס במדינה על מנת להקטין את סכום המיסים אותו מבצעי הפעולות משלמים. כך הימנעות ממס ותכנון מס אינן מוגדרות כעבירות פליליות.

העלמת מס נחשבת לרוב כעבירת צווארון לבן, מכיוון שהיא אינה אלימה באופייה. רבים ממעלימי המס בישראל הם אנשי "צווארון לבן", שמגיעים ממעמד כלכלי חברתי גבוה יחסית.

ככל עבירה פלילית, גם על ביצוע עבירת מס יועמד העבריין לדין פלילי. על כן חשוב להתייעץ בעורך דין פלילי המתמחה בכך, ועל כך בהמשך.

דרכים ושיטות להעלמת מס

  • דיווח הכנסה כוזב – אדם המדווח לרשויות מס ההכנסה על הכנסה שנמוכה מהכנסתו האמתית, ובכך מקטין את סכום מס ההכנסה בו הוא מחויב.
  • דיווח הוצאות פיקטיביות – דיווח לרשויות המס על עסקה שלא באמת התקיימה. בכך מגדיל המדווח את הוצאותיו בעיני רשויות המס ומקטין את הסכום בו יחויב על ידן.
  • דיווח הוצאות פרטיות כעל הוצאות עסקיות – הצגת חשבוניות שמקורן בעסקאות שנעשו עבור חייו הפרטיים של המדווח כעל הוצאות שנעשו במסגרת הוצאה מוכרת של העסק. כך לדוגמא יוכל אדם לדווח על חופשה בחו"ל כעל נסיעת עסקים, שהיא כידוע הוצאה מוכרת.
  • קבלת הקלות מס בהתחזות – בחוק הישראלי מוגדרים מספר קריטריונים שהעומדים בהם זכאים להקלות בנטל המס בו הם מחויבים. קריטריונים אלה כוללים לדוגמא מגורים באזורים מסוימים בפריפריה, הורות יחידנית ועוד. אדם שאינו עומד בקריטריונים האלה ומציג את עצמו ברמאות לרשויות המס ככזה העומד בהן מבצע למעשה עבירת מס.

העלמת מס בחוק העונשין הישראלי

מדינת ישראל רואה בהעלמת מס עבירה פלילית חמורה מאוד, בעלת השלכות חברתיות כלכליות רחבות היקף. ראשית, העלמת מס מצמצמת ישירות תקציב המדינה ובכך פוגעת במוסדותיה התלויים בתקציב זה. בנוסף לכך, העלמת מס פוגעת באזרחים שומרי החוק מכיוון שהיא מגדילה את נטל המס שהם משלמים. להעלמת מס יש גם השלכות כלכליות בכך שהיא יוצרת "משחק לא הוגן" במשק, בו לא כל השחקנים פועלים לפי אותם כללים הנוגעים למשאביהם הכלכליים. התחרות והיעילות הכלכלית נפגעות כתוצאה מפעולות כאלו.

העמדה לדין בעקבות העלמת מס 

כבכל העבירות הפליליות, המבצע העלמת מס צפוי לעמוד למשפט פלילי. במשפט זה ינסו להוכיח התביעה ורשויות המיסים כי אכן בוצע הפשע בו הוא מואשם, ויגזר עליו עונש התאם לאישומו.

בעבירות מס קיימת גם אלטרנטיבה למשפט פלילי. על פי בקשת החשוד בעבירות, יתבצע הליך ייחודי לעבירות מס שהוא תשלום כופר. בהליך זה לא יועמד החשוד לדין פלילי, ובמקום הוא ישלם סכום (הכופר) שיקבע על ידי ועדה מיוחד של רשות המיסים.

העונש על עבירות מס

החוק הישראלי מבדיל בין עבירות טכניות, שבמרכזן סכומי כסף קטנים יחסית, ושלא נעשו בכוונה תחילה ומתוך זדון להשתמט מתשלום מס אלא מתוך חוסר התמצאות בחוקי המיסים, לבין עבירות מס מהותיות שעוסקות בסכומים גדולים יותר ונעשו בכוונה תחילה ובידיעה ברורה כי הדבר אסור בחוק.

על עבירות טכניות ברוב מוחלט של המקרים לא ייגזר עונש מאסר. המואשמים בעבירות כאלה יאלצו לשלם קנס ויושת עליהם מאסר על תנאי. על עבירות מס מהותיות העונשים חמורים בהרה. עונש מאסר שייגזר על עברייני מס יכול להגיע עד חמש שנים במקרים רגילים ואף עד שבע שנים בנסיבות מחמירות.

יעוץ משפטי על ידי עורך דין פלילי צווארון לבן

מכיוון שעבירות מס הן למעשה טווח רחב של עבירות והעונשים שחלים על המבצעים אותן גם הם עומדים על סקאלה רחבה, חשוב מאוד להיעזר בשירותיו של עורך דין פלילי במקרים כאלה. עורך דין פלילי המוכשר לכך יוכל להנחות את המתייעצים בו בין נפתולי חוקי המס הסבוכים של מדינת ישראל, ובכך ייעוץ שכזה יכול להקל מאוד את העונש המוטל על המואשם בעבירות מס. חשוב לבחור בעורך דין הבקיא בחוקי המס בהלכות המשפט המקובלות בעבירות מס בפרט ובעבירות צווארון לבן בכלל.

 

כותב המאמר הינו עורך דין פלילי שי רודה בעל משרד עורכי דין בת"א המתמחה במשפט הפלילי על כל רבדיו.

לייעוץ נוסף ניתן לפנות לעו"ד פלילי רודה באמצעות טופס יצירת הקשר שבאתר זה, או באמצעות פרטי ההתקשרות המופיעים מטה:

שד' שאול המלך 8,
בניין "בית אמות משפט", תל אביב
טל': 6938555 – 03, פקס: 6938557 – 03,
נייד: 2292229 – 050
דוא"ל: shairodalaw@gmail.com

הערה:
מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד ואינו נועד בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לשום מקרה. אין להסתמך על האמור לעיל מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.