תחומי התמחות – עורך דין פלילי שי רודה

עורך דין פלילי והמחאה החברתית

מה הקשר בין עורך דין פלילי בתל אביב לבין המחאה החברתית?

עורכי דין פליליים "מבלים" את רוב ימיהם בעיסוק בתיקים של התפרצויות, אלימות, עבירות מרמה וזיופים, סחר לא חוקי בנשק, עבירות מין, הצתות ועוד ועוד מעשים שמעמידים בסכנה את הסדר החברתי ואת היכולת של כולנו לחיות ביחד.

אבל בשנים האחרונות מוצאים עצמם חלק מעורכי דין אלה מגנים על מי שדווקא משקיעים את מירב זמנם ומיטב כישוריהם לטובת שיפור המצב בארץ. הכוונה היא לאקטיביסטים הרבים, וההולכים ומתרבים, אשר מנסים לעורר את הציבור לעמוד על זכויותיו ולדרוש מהממשלה את המגיע לו – ובלא מעט מקרים נעצרים ע"י המשטרה.

באופן טבעי ישנה סבירות גבוהה יותר כי עורך דין פלילי בתל אביב יגן על פעילים חברתיים שנעצרו ע"י המשטרה, שהרי חלק גדול מההפגנות ובאופן כללי מפעילויות במסגרת המחאה החברתית (בין אם במסגרת הקריאה לצדק חברתי שהחלה ב-2011, בין אם במסגרת המאבק לשחרור בעלי החיים שצובר תאוצה ובין אם במסגרות אחרות) מתקיימות בעיר שמזוהה עם הליברליזם והקדמה. בפרט עוסק בכך עו"ד שי רודה, שגם רשם כמה וכמה הצלחות חשובות בתחום.

כך למשל בספטמבר 2011 נעצרו במהלך הפגנה קולנית ואינטנסיבית בתל אביב כמה עשרות פעילים חברתיים. המשטרה החליטה לנקוט יד קשה כנגד חלק מהם ואף הביאה אותם להארכת מעצר – אולם כאן נכנס לתמונה שי רודה, עורך דין פלילי בתל אביב. הוא הוביל לכך שבית המשפט דחה את כל בקשותיה של המשטרה, הדגיש את חופש הביטוי שמהווה זכות יסוד ושחרר את כל העצורים ללא כל תנאים מגבילים פרט לאחד מהם שהורחק מהמאהל שפעל באותם ימים בשדרות רוטשילד.

בהקשר זה כדאי לזכור כי ראשית, התאספות של פחות מ-50 איש לצורך מחאה אינה מהווה הפגנה שיש לקבל עבורה רישיון וכי כל עוד לא מתבצעת הפרעה לסדר הציבורי, חובתה של המשטרה לאפשר את קיומה. תנאי נוסף שאם אינו מתקיים אין כלל צורך לבקש רישיון לקיום ההפגנה הוא שבמהלכה נישאים נאומים המוגדרים כ"מדיניים" או שנערכת תהלוכה – כלומר גם אם ישנם יותר מ-50 איש בהפגנה אבל היא סטטית ולא כוללת נאומים, אין צורך ברישיון משטרתי לקיומה (כך עפ"י סעיפים 83 ו-84 לפקודת המשטרה, כשאגב הפקודה לא כוללת הגדרה ברורה של מהו נאום "מדיני").

עוד כדאי לדעת כי מאז פרוץ המחאה החברתית בקיץ 2011, וכך גם למשל בחלק מהמקרים לקראת הפגנות כנגד מתווה הגז שגיבשה ממשלת ישראל, נקטו מפקדי משטרה בצעד של זימון פעילים חברתיים בולטים לתחנת המשטרה עוד בטרם התקיימה כלל ההפגנה. באופן כללי מומלץ לכל מי שיוצא למרחב הציבורי לטובת פעילות מחאתית כזו או אחרת לדעת את זכויותיו לאשורן (ואף להצטייד בתקציר שלהן, ליתר ביטחון) וכאמור במקרים שבהם המצב מסתבך, להיעזר בשירותיו של עורך דין פלילי בתל אביב (או בכל עיר שבה התקיימה המחאה).

עו"ד פלילי-אלימות במשפחה

עו"ד פלילי ואלימות במשפחה

כל עבירת אלימות הינה עבירה חמורה מאוד, אולם אלימות במשפחה נחשבת חמורה במיוחד – ועל כן גם חוקק חוק מיוחד שעוסק בכך, "חוק למניעת אלימות במשפחה תשנ"א 1991", ובתי המשפט נוטים להחמיר עם מי שמורשע בעבירה על חוק זה. מטבע הדברים, עורכי דין פליליים מטפלים בסוגיות רבות הקשורות לתחום רגיש זה, כשבחלק מהמקרים הם מסייעים לקורבנות האלימות להתגונן בפניה (וחשוב לציין כי ישנו מגוון דרכים לעשות זאת) ובמקרים אחרים הם מייצגים חשודים ונאשמים באלימות במשפחה על מנת להבטיח כי ייעשה משפט צדק ואף חף מפשע לא ישלם מחיר על עבירה שלא ביצע.

הסוגים השונים של האלימות במשפחה

את המקרים השונים של אלימות במשפחה, שלמרבה הצער אינם מאוד נדירים כפי שיעיד על כך כל עו"ד פלילי, ניתן לסווג בשתי דרכים – לפי הנמען של האלימות ולפי סוג האלימות.

החלוקה הראשונה מבחינה בין אלימות בין בני זוג, אלימות כלפי קשישים ואלימות כלפי ילדים.

מבחינת סוג האלימות האופציות הנפוצות הן אלימות פיזית ואלימות מילולית, אולם חשוב לציין כי החוק מגדיר גם אלימות מינית (כולל הטרדה "בלבד"), אלימות כלכלית (מניעת גישה למשאבים כלכליים חיוניים מאחד מבני המשפחה) ואלימות נפשית באמצעות מניפולציות שונות כאלימות משפחתית.

עונשי מקסימום על עבירות אלימות במשפחה

על עבירת תקיפה המתבצעת בתוך המשפחה העונש המקסימלי הוא 4 שנות מאסר (כשעל עבירה דומה שלא במסגרת המשפחה ניתן להטיל לכל היותר שנתיים מאסר).

על תקיפה שבגללה נגרמה לקורבן חבלה של ממש (כלומר שטפי דם או פגיעות דומות שמחייבות טיפול רפואי) עשוי בית המשפט להטיל על התוקף עד 6 שנות מאסר ואפילו 7 שנים אם קורבן העבירה הוא קטין או חסר ישע.

גם על עבירת פציעה במסגרת אלימות במשפחה עונש המקסימום הוא 6 שנות מאסר, ואילו בגין חבלה חמורה בית המשפט רשאי לגזור עד 10 שנות מאסר.

המקרה החמור ביותר מוגדר "חבלה בכוונה מחמירה" ודינו של מי שמורשע בעבירה זו כלפי בן משפחה הוא לכל הפחות 4 שנות מאסר ועונש המקסימום עשוי להיות גם 20 שנים מאחורי סורג ובריח.

באופן טבעי עו"ד פלילי מנוסה ומיומן יציג בפני בית המשפט את הנסיבות המיוחדות שבהן התרחשה העבירה וברוב המקרים יש לכך השפעה בלתי מבוטלת על פסק הדין.

כיצד ניתן להתגונן בפני אלימות במשפחה?

החוק מציע לנפגעי אלימות במשפחה סעד והגנה, וזאת באמצעות צו הגנה או צו למניעת הטרדה מאיימת.

צו הגנה אוסר על אותו בן משפחה שנוקט בפעולות אלימות להתקרב אל קורבנותיו, ולעתים אף מרחיקים את החשוד ממקום מגוריו ואוסרים עליו להחזיק בכלי נשק. צו למניעת הטרדה מאיימת ניתן לקבל ע"ס חוק שחוקק ב-2001. הפעולות המוגדרות כ"הטרדה מאיימת" כוללות בין השאר התחקות אחרי תנועת אדם מסוים, איומים כלפיו, פגיעה בפרטיות שלו בכל דרך שהיא, יצירת קשר איתו (בין אם בכתב ובין אם בעל פה), פגיעה בשמו הטוב, פגיעה ברכוש שלו, הגבלת חופש התנועה שלו ועוד.

על מנת לקבל את אחד הצווים הנ"ל מומלץ לפנות אל עו"ד פלילי בעל ניסיון בתחום רגיש זה.

עורך דין פלילי – הימורים בלתי חוקיים

עורך דין פלילי – הימורים בלתי חוקיים

בניגוד לרוב רובן של העבירות הפליליות, שבהן אין חולק על כך שביצוען מהווה גם עבירה מוסרית והתנהגות פסולה באופן גורף, הרי שהימורים הם תחום שאין בו שחור ולבן אלא בעיקר אפור (וגם לא מעט כסף…). אמנם קזינו עדיין אין בישראל (נכון לקיץ 2016) אולם המדינה עצמה מעודדת הימורים, ובצורה די מסיבית – באמצעות המועצה להסדר הימורים בספורט (הטוטו) ומפעל הפיס. בנוסף לשון החוק אינה חד משמעית וישנם משחקי מזל שבהם כן מותר להשתתף ועוד מרכיב שהופך את הנושא לסוגיה סבוכה מאוד מבחינה משפטית הוא אינספור האפשרויות שמציע האינטרנט בכל הקשור למשחקי מזל והגרלות והשאלה האם אתר בינלאומי כפוף לחוק בישראל או לא.

כל הנ"ל הופכים את שירותיו של עורך דין פלילי לנחוצים מאוד במקרה שמתנהלת חקירה משטרתית כנגד אדם מסוים בגין עבירה על אחד הסעיפים בפרק י"ב בחוק העונשין (שכולל את התיקונים בדיני העונשין בכל הקשור למשחקים אסורים, הגרלות והימורים), ולעוד יותר חשובים אם מוחלט להגיש כתב אישום.

העונשים הקבועים בחוק?

עפ"י חוק העונשין מי שלוקח חלק במשחק המוגדר כאסור עלול למצוא עצמו במאסר של עד שנה אחת ואילו עבור מי שמורשע בארגון הימורים בלתי חוקיים העונש המקסימלי הוא 3 שנות מאסר. בשני המקרים ישנה גם אופציה של קנס כספי, שעשוי להיות גבוה – עד כ-450,000 ש"ח במקרה של הפעלת הגרלות והימורים (כשלפעמים הקנס הוא במקביל למאסר בפועל).

מהם משחקים אסורים?

משחקים אסורים מוגדרים ע"י החוק כמשחקים שניתן לזכות בהם בכסף או בשווה כסף ובעצם בכל סוג של פרס, כשבנוסף תוצאות המשחק תלויות במזל ולא ביכולת או הבנה. חשוב להדגיש כי על אף שמדובר בהגדרה אמורפית למדי – חלק גדול ממשחקי הקלפים מערבים הן מזל והן כישורים, ולא תמיד ניתן לדעת מה חלקו של כל מרכיב – הרי שבתי המשפט עלולים לגלות נוקשות וכך לתפישתם פוקר הוא משחק מזל בעוד ברידג' לא, כך שמומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין פלילי על מנת לא לשלם מחיר יקר שלא לצורך.

מה הדין לגבי משחקים ביתיים?

כשמדובר במשחקים ביתיים שמשתתפים בהם קבוצות חברים שמכירים זה את זה (לפחות חלקם) והתדירות אינה גבוהה, החוק מתיר את קיומם של המשחקים והמשטרה לא עוצרת את השחקנים. יחד עם זאת גם במקרה זה ההגדרות אינן חד משמעיות ובהחלט ייתכנו מקרים שבהם רק עורך דין פלילי מנוסה וממולח יחלץ אתכם מהגשת תביעה או ספיגת עונש כבד.

מה אומר החוק באשר להימורים באינטרנט?

על אתרי אינטרנט המקיימים הימורים ומשחקי מזל ושהשרת עליו הם יושבים נמצא בישראל חל החוק הנ"ל ומי שיהמר דרכם עלול למצוא עצמו מואשם בהשתתפות במשחקים לא חוקיים ואף לאבד את הכסף שהפקיד בידי בעלי האתר אם זה ייסגר ע"י המשטרה.

באשר לאתרי אינטרנט שיושבים על שרתים בחו"ל ישנן פסיקות לכאן ולכאן, ועושה רושם שבתי המשפט כמו גם החוק עדיין לא גיבשו עמדה נחרצת בנושא.