הטרדות מיניות בצה"ל – עורך דין פלילי וצבאי שי רודה

אחד השינויים היותר דרמטיים של העידן הנוכחי הוא היחס של החברה להטרדות מיניות. אם בעבר הנורמה אפשרה לקצינים בכירים (וגם לאזרחים, כמובן) לשגר הערות בעלות אופי מיני כלפי חיילות, לשלוח ידיים, לגעת ללא רשות ולבצע מעשים נוספים מבלי שתינתן לכך הסכמה מפורשת או תוך כדי ניצול יחסי המרות (ובלא מעט מקרים, גם הפרשי הגיל המשמעותיים), הרי שכיום הגישה הרווחת היא של אפס סובלנות כלפי מעשים שכאלה.

המקרה הבולט הראשון שסימן את המגמה החדשה הוא זה של יצחק מרדכי, שהורשע בביצוע מעשה מגונה בכוח בחיילת (ששירתה בלשכתו, בזמן ששימש כאלוף פיקוד הצפון) וכן בביצוע מעשה דומה בפעילה פוליטית במהלך כהונתו כשר ביטחון. ההרשעה אמנם לא גררה עונש מאסר בפועל אולם שמה קץ לקריירה הפוליטית של האלוף במיל.

הפגיעות הרבה של חיילות להטרדה מינית

נשים רבות חשופות לסכנת ההטרדה המינית ויש אף שיגידו שאין אישה החסינה בפני גברים שמרשים לעצמם התנהלות לא מוסרית ולא ראויה, אולם החיילות הצעירות פגיעות במיוחד לרעה חולה זו – ראשית, הצבא הוא מערכת היררכית נוקשה ש"מאלפת" את החיילים והחיילות לציית לפקודות כך שלבחורות צעירות קשה לעמוד בפני המטרידים ובפרט כשמדובר במי שדרגתו גבוהה משלהן. גם החיכוך הטבעי שנוצר בין גברים לנשים במסגרת השהות האינטנסיבית, הן בבסיסים סגורים והן בבסיסים פתוחים, מגבירה את הסיכון לקיומן של הטרדות מיניות בצה"ל, כך שאין פלא כי כמעט כל עו"ד צבאי נתקל בלא מעט מקרים כאלה.

על-מנת לקבל מושג לגבי היקף ההטרדות בצבא, הרי שב-2013 התקבלו 561 תלונות בנושא, ומן הסתם התרחשו עוד לא מעט מקרים שלא הסתיימו בהגשת תלונה או בפנייה אל עורך דין צבאי.

מה קובע החוק בנוגע להטרדות מיניות בצה"ל?

פקודת מטכ"ל הרלוונטית מתבססת על החוק האזרחי שחוקק על-מנת למנוע הטרדות מיניות.

באופן עקרוני הטרדה מינית מיוחסת להתנהגות לא הולמת בעלת אופי מילולי בלבד – הערות בעלות אופי מיני מבזה, נסיונות חיזור על אף העובדה שהצד השני הבהיר כי אינו מעוניין בכך, שליחת הודעות או התקשרות למרות בקשות להפסיק וכו'. כשההתנהגות כוללת גם פן פיזי – כל מגע שהוא ללא הסכמת הצד השני, בין אם ליטוף, נשיקה, התחככות "אקראית" ובוודאי שמקרים חמורים יותר – מדובר בתקיפה מינית או באונס.

עוד חשוב לציין כי במקרים שמתקיימים בהם יחסי מרות, הטרדה מינית תיחשב ככזו גם אם הקורבן לא הביע התנגדות.

האמצעים העומדים לרשות קורבנות הטרדה מינית

קורבנות הטרדה מינית בצבא זוכים לסיוע מגורמי הרפואה ובפרט בריאות הנפש וכן ממערך הת"ש. מקורות עזרה נוספים הם הקו הפתוח לחיילות וקצינת פניות הציבור.

בנוסף רשאי כל קורבן הטרדה מינית לתבוע את מי שפגע בו ואף להגיש תביעת נזיקין על-מנת לקבל פיצוי כספי בגין הנזקים שנגרמו בעקבות ההטרדה. מומלץ להסתייע בשירותיו של עו"ד צבאי מנוסה כדי למצות את ההליכים המשפטיים המתאימים ביותר לכל מקרה.