עתירות אסירים – עורך דין פלילי שי רודה

ברחבי מדינת ישראל פזורים קרוב ל-30 מתקני כליאה. המתקנים נמצאים באחריות שירות בתי הסוהר והם מאכלסים אסירים פליליים, אסירים ביטחוניים וכן מבקשי מקלט (או מסתננים, שכן הדעות חלוקות בנוגע להגדרה המדויקת עבורם). מספרם של האסירים הפליליים הוא קצת יותר מ-12,000, נתון קרוב מאוד לממוצע העולמי של שיעור האסירים מתוך כלל האוכלוסייה (162 ל-100,000) כשאגב, השיאנית בתחום זה היא ארה"ב עם כמעט 750 אסירים לכל 100,000 תושבים.

האסירים אמנם עברו על החוק, הורשעו כדין בבית משפט ועל כן חייבים לשאת בעונש, אולם עוד קודם לכן מדובר בבני אדם. בנוסף, בתי הסוהר ומנגנון הענישה באופן כללי נועדו גם לסייע בשיקום האדם על מנת שכשייצא לחופשי יוכל להוות חלק בלתי נפרד מהחברה הנורמטיבית, ובאופן כללי אסור לשכוח שגם לאסירים ישנן זכויות.

במקרים שבהם זכויותיו של האסיר אינן מכובדות, ניתן לפנות אל עו"ד פלילי על מנת שיסייע בהתנהלות מול שירות בתי הסוהר ורשויות רלוונטיות אחרות.

הנהלים לגבי עתירות אסירים

כל אסיר רשאי להגיש עתירה בנוגע לתנאי המאסר ובעקבות כל החלטה שהיא של שירות בתי הסוהר או הוועדה לשחרור אסירים. הבקשה מוגשת לבית המשפט המחוזי באזור שבו נמצא מתקן הכליאה, דרך מפקד האגף בבית הסוהר. האסיר רשאי להיות מיוצג ע"י עורך דין פלילי אם כי כמובן שאינו מחויב בכך.

למה כדאי להיעזר בעורך דין?

ראשית, על בתי המשפט המחוזיים המטפלים בעתירות אסירים מוטל עומס רב, כמו על כל חלקי המערכת המשפטית, וללא ייצוג של עורך דין פלילי מנוסה עלול להיווצר מצב שבו עתירה כזו או אחרת לא זוכה למספיק תשומת לב מצד השופט שדן בה.

שנית, אסירים רבים נוטים להגיש עתירות לא מוצדקות וחסרות כל אחיזה במציאות, כך שלמרבה הצער בלא מעט מקרים מלכתחילה היחס גם אל עתירות שכן יש להן אחיזה במציאות הינו שלילי.

אם מוסיפים על כך את העובדה שאסירים הם מי שעברו על החוק, ובלא מעט מקרים אף מדובר בתקופת מאסר שנייה או יותר, מבינים מדוע חשוב מאוד להיעזר בשירותיו של עו"ד פלילי שמשפיע במידה בלתי מבוטלת על היחס כלפי העתירה וסיכויי קבלתה.

באילו נושאים הקשורים לזכויות האסירים מטפל עורך דין פלילי?

עו"ד פלילי מטפל במגוון רחב של נושאים הקשורים לזכויות אסירים ובעצם בכל סוגיה שמצדיקה הגשת עתירה.

הנושאים העיקריים הם:
* יציאה לחופשות או יציאה לאירועים מיוחדים – הן יציאה לחופשה מתוכננת בהתאם לתנאי הכליאה של האסיר והן יציאה לחופשה מיוחדת (לחתונה, הלוויה וכו') תלויות באישור השב"ס, ובלא מעט מקרים בקשה שלא אושרה זוכה לתשובה חיובית בעקבות הגשת עתירה בעזרת עו"ד פלילי.

* תנאי כליאה – כל דבר שקשור לחיים היומיומיים במתקן הכליאה, כולל יציאה מבידוד, מעבר לאגף אחר באותו מתקן כליאה או לבית סוהר אחר, שירותי דת, שילוב במסגרות שיקומיות, התייחדות בעת ביקורים, קבלת טיפולים רפואיים (פיזיים או נפשיים) ועוד.

* שחרור מוקדם – ההחלטה אם לקצר שליש מתקופת המאסר נתונה בידה של ועדת השחרורים, וכאמור גם על החלטותיה ניתן לערער.