ייעוץ בחקירה פלילית

מהי חקירה במשטרה

החקירה במשטרה היא תהליך יחסית ראשוני בהתמודדות המדינה עם פשעים, כחלק מן המערך של הדין הפלילי הישראלי. במהלך החקירות השונות במשטרה, השוטרים מגבשים תמונה עובדתית וראייתית שקשורה לאופן התרחשות הפשע הנחקר.

בחקירות המשטרתיות ישנן טכניקות שונות שמשתמשים בהם השוטרים על מנת להוציא את המידע שדרוש להם מן הנחקרים, השיטות הללו הן מתוחכמות מאוד וקשורות בין היתר לניסיון רב, לתנאי לחץ בעת החקירה ולכלים פסיכולוגיים שיש לשוטרים.

עם זאת, לנחקר, על מנת לוודא שתהליך החקירה הוא תהליך הוגן, עומדות זכויות רבות במסגרת התהליך הזה. המשמעותית שבהן היא הזכות לעורך דין, עורך הדין פלילי יכול לפקח על שמירה על התקנות השונות, על אורך ועל מהלכה של החקירה.

חקירה פלילית במשטרה שלא נעשית בהתאם לפרוטוקולים יכולה לכל הפחות להחליש מאוד את סיכויי התביעה הפלילית לנצח בתיק ואף במקרים חמורים יותר להוביל לפסילה של הראיות וחומרי החקירה שהושגו באמצעים לא תקניים.

 

מעצר בעקבות חקירה פלילית סמויה

החקירה הפלילית לא חייבת להיות חקירה גלויה – כזו שמתבצעת על ידי תחקור עדים באופן פומבי או הליכים מן הסוג הזה, אלא במקרים מסוימים מחליטים השוטרים לערוך אותה באופן סמוי – בין אם תחילה דרך מעבר ואיסוף חומרי ראיות או תחקור לא פומבי.

תוצריה של החקירה הסמויה יכולים, במידת הצורך, להוביל למעצר ולקיומה של חקירה פומבית. השלב הזה הוא מאוד משמעותי לשוטרים שכן הם יכולים למצוא בו ראיות שאין חשש שעיבדו אותן או פעלו על מנת לטשטש עקבות, שכן בשלב הזה הנחקר לא יודע על החקירה.

במידה והחקירה הסמויה מבשילה והשוטרים מחליטים לבצע מעצרים, פעמים רבות מגיעים הנחקרים ללא הכנה מספקת לחקירה שלהם (פעמים רבות מתאמים חקירה גלויה, דבר שמעניק את האפשרות להתכונן כהלכה לחקירה).

עבירות פליליות וייעוץ לפי חקירה

במצבים שבהם אין זמן מספיק להתכונן לפני החקירה עם עורך דין פלילי – עלולים להיתפש לא מוכנים, לחוצים וחוששים מן התהליכים שקורים, אלו כוללים בין היתר, החזקה במשך שעות מרובות בחדר, צעקות והתמודדות עם המון מידע, שחלקו חדש.

שיטות החקירה השונות של השוטרים יכולות להיות מאוד מבלבלות שכן יכולות לכלול גם שקרים או חצאי אמת – הטשטוש בין אמת ושקר, בייחוד לאחר כמה שעות חקירה, יכול להוביל לכך שגם הנחקר עצמו כבר יתבלבל או ישנה את גרסתו – דבר שמוריד את האמינות שלו בתור נחקר.

כפי שניתן להבין, הגעה לחקירה פלילית ללא הכנה יסודית מראש שנעשתה על ידי עורך דין היא דבר שיכולות להיות לו תוצאות מרחיקות לכת, כגון הגשת כתב אישום ונחיתות ראייתית בזמן המשפט עצמו. למשל, במידה והצליחו השוטרים להשיג הודאה בפשע שלא נעשה, מדובר בראייה חזקה מאוד בעת המשפט – דבר שיבוא לעוכריו של הנחקר.

על מנת למנוע את זה, יש להתייעץ עם עורך דין פלילי מנוסה מראש. במהלך ההכנה יעברו על מהלך החקירה, השאלות השונות שיכולות להישאל, היוודעות לשיטות החקירה השונות – דבר שיכול להוריד את הסיכויים לטעויות ובאופן כללי הרגעה שהיא מאוד משמעותית לסיטואציות מן הסוג הזה.

דברים שחייבים לדעת לפני חקירה פלילית

ישנם דברים רבים שחייבים לדעת לפני החקירה הפלילית – אופני החקירה, תרגול וניסיון מראש של שאלות ומהלכי חקירה, התכוננות על העובדות וחומרי החקירה (ככל שניתן) מראש ועוד דברים משמעותיים נוספים.

שי רודה עורך דין פלילי צבאי

שירותי ייעוץ עו"ד פלילי

כדי להתכונן באופן הטוב ביותר יש לשכור את שירותיו של עורך דין פלילי ותיק. הניסיון בעניינים הללו הוא משמעותי ביותר. לעורך דין פלילי ותיק ישנה היכרות מעמיקה עם השאלות שיכולים לשאול חוקרים, עם שיטות חקירה שונות ועם הכנות מן הסוג הזה.

כאשר הולכים לעורך דין ותיק, ניתן לוודא שההיכרות עם רזי המקצוע והשלבים השונים שכוללים התהליכים המשטרתיים – החקירות השונות, הזימונים ומה לא, נעשים על הצד הטוב ביותר, באופן שלא יפגע בסיכויי המשפט של הנחקר.

על מנת לעשות זאת יש להכיר את המערכת היטב, לעיתים באופן אישי ולא רק באופן מקצועי – דרכי פעולה של חוקרים, היכרות עם תקדימים ונהלים, כל זאת על מנת לוודא שהסיכויים של הלקוח הם הגבוהים ביותר בהתאם לנסיבות המיוחדות של כל מקרה ומקרה.

אולי יעניין אתכם לקרא: שימוע פלילי | משפט פלילי | עבירות פליליות

כותב המאמר הינו עורך דין פלילי שי רודה בעל משרד עורכי דין בת"א המתמחה במשפט הפלילי על כל רבדיו.

לייעוץ נוסף ניתן לפנות לעו"ד פלילי רודה באמצעות טופס יצירת הקשר שבאתר זה, או באמצעות פרטי ההתקשרות המופיעים מטה:

שד' שאול המלך 8,
בניין "בית אמות משפט", תל אביב
טל': 6938555 – 03, פקס: 6938557 – 03,
נייד: 2292229 – 050
דוא"ל: shairodalaw@gmail.com

הערה:
מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד ואינו נועד בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לשום מקרה. אין להסתמך על האמור לעיל מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.