האזנת סתר

ראשית, ולפני שנכנס לגופו של עניין בנושא האזנת סתר יש להבין מהן מהי "שיחה"? מהי "האזנה"? ומיהו "בעל שיחה"?

מהי האזנת סתר?

לפי חוק האזנת סתר, התשל"ט – 1979 "שיחה" מוגדרת – בדיבור או בבזק, לרבות בטלפון, בטלפון אלחוטי, בפקסימיליה או בתקשורת בין מחשבים. "בעל שיחה" מוגדר – ככל אחד מאלה: המדבר; מי שהשיחה מיועדת אליו; מי שהמסר המועבר מיועד להיקלט אצלו. ו"האזנה" מוגדרת – בהאזנה לשיחת הזולת, קליטה או העתקה של שיחת הזולת, והכל באמצעות מכשיר.

לאחר שהבנו את ההגדרות לעיל, נסכם בשלב זה כי "האזנת סתר" הינה – האזנה ללא הסכמה של אף אחד מבעלי השיחה.

ענישה בגין האזנת סתר:

  • מי שמאזין האזנת סתר שלא על פי היתר כדין צפוי לעונש של מאסר עד 5 שנים.
  • מי שמשתמש בתוכן של שיחה שהושגה כל ידי האזנת סתר, בין אם היא נעשתה כדין ובין אם נעשתה שלא כדין, כאשר הוא יודע שתוכן השיחה מהאזנת סתר, גם כאן הוא צפוי לעונש מאסר של עד 5 שנים.
  • מי שמציב או מתקין מכשיר למטרת האזנת סתר שלא כדין או כדי לאפשר שימוש בו למטרת האזנת סתר, גם כאן הוא צפוי לעונש מאסר של עד 5 שנים.


חשוב מאוד:
האזנה לשיחה והקלטתה, אף שהן נעשות בהסכמת אחד מבעלי השיחה – אסורות, ודינן כדין האזנת סתר, אם נעשו למטרת ביצוע עבירה או גרימת נזק, או למטרת גילוי דברים שבינו לבינה והם מצנעת האישיות ושלא לצורך הליך משפטי בין בן זוג.

לפני חקירה במשטרה בגין עבירות של האזנת סתר יש להתייעץ עם עו"ד פלילי שמתמחה במשפט הפלילי. עו"ד פלילי מקצועי ייעץ לך כיצד להתנהג בחקירה הפלילית שמתנהלת נגדך במשטרה, ובכך יכול עו"ד פלילי למנוע ממך הרבה עוגמת נפש בעתיד. עו"ד פלילי מקצועי יכול למנוע את מעצרך והכי חשוב, עו"ד פלילי מקצועי יכול למנוע הגשת כתב אישום כנגדך בעתיד.

כותב המאמר הינו עורך דין פלילי שי רודה בעל משרד עורכי דין בת"א המתמחה במשפט הפלילי על כל רבדיו.

לייעוץ נוסף ניתן לפנות לעו"ד פלילי רודה באמצעות טופס יצירת הקשר שבאתר זה, או באמצעות פרטי ההתקשרות המופיעים מטה:

שד' שאול המלך 8,
בניין "בית אמות משפט", תל אביב
טל': 6938555 – 03, פקס: 6938557 – 03,
נייד: 2292229 – 050
דוא"ל: shairodalaw@gmail.com

הערה:
מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד ואינו נועד בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לשום מקרה. אין להסתמך על האמור לעיל מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.