עשרת הדיברות לנחקר / חשוד

1. החוקר אינו חבר – אף על פי שהוא מנסה להיות כזה, כל מה שהחוקר רואה לנגד עיניו זו הרשעתך בדין, וכל מטרתו היא להוציא ממך הודאה באשמה. צא מנקודת הנחה שכל מה שתאמר ישמש נגדך – אין שיחות או התייעצויות עם החוקר ביחידות, הוא לא עו"ד שלך ובטח לא לטובתך, וכל מה שתאמר ייכתב וייחשב כחומר חקירה.

2. שום דבר במשטרה אינו במקרה – צא מנקודת הנחה ש"חברים לתא" הם לא פעם מדובבים מטעם המשטרה, גם אם הם היו בתא כשהכניסו אותך לשם. אל תאמין לאף אחד בתא ואל תדבר עם אף אחד בתא. זכור – טלפון נייד שמוכנס לתא על ידי אחד העצורים, יכול להיות תחת האזנה של המשטרה.

3. הקפד על זכויותיך – אם אתה עצור אתה זכאי שיודיעו על כך לבן משפחה ואתה זכאי לשוחח עם עורך דין מטעמך. אל תתפתה לדבר עם החוקר בטרם פגישתך עם עורך הדין, אף על פי שהחוקר ינסה למשוך אותך בלשון. וזכור – החוקר חייב להביא אותך בפני שופט תוך 24 שעות.

4. אל תאמין להבטחה של החוקר "אם תודה נשחרר אותך" – לעולם אל תשים את אמונך בשוטר, גם אם יבטיח לך הרים וגבעות, כי מטרתו רק להוציא ממך הודאה. בכל מקרה, כל הבטחה של חוקר יש לבקש אותה בכתב, ולא להאמין להבטחות של חוקר בע"פ. השוטר לא פעם יאמר לך "יש לנו ראיות נגדך". זכור שהוא מנסה להוליך אותך שולל, ולמעשה מנסה להוציא ממך הודאה.

5. זכור, הכול מתועד במשטרה – קרוב לוודאי שחקירתך במשטרה מצולמת ומוקלטת, ואם השוטר משאיר אותך לבד בחדר החקירה, צא מנקודת הנחה שהוא צופה בך במצלמה נסתרת ורוצה לראות את מעשיך, כך גם במקרה בו אתה נשאר לבד עם שותפך לעבירה או עם המתלונן נגדך, תדע שאת דברייך ומעשיך שומעים ורואים.

6. זכות השתיקה – זכות שמוקנה לחשוד (נחקר תחת אזהרה) ולא לעד. עדיף לשתוק במשטרה מאשר לתת גרסה שקרית; במוקדם או במאוחר חוקר יעלה על השקרים שלך ואלו יכולים לחזק את הראיות נגדך.

7. תשאול נחשב כחקירה לכל דבר – תשאול של שוטר בניידת משטרה או בכניסה לאולם הדיונים, לשירותים וכו' נחשב כחקירה לכל דבר. כל מענה על שאלה של שוטר או חוקר נכתב לאחר מכן זכ"ד על כך ע"י השוטר, ולא פעם דברים אשר פולט הנחקר משמשים בסיס להרשעתו בעבירה המיוחסת לו.

8. קרא את העדות עליה חתמת – אם כבר מסרת גרסה לחוקר, הקפד לקרוא את הגרסה שמסרת, ואם החוקר כתב דבר שלא אמרת או לא התכוונת, יש לבקש ממנו למחוק את הדבר שנכתב. אם הוא לא מסכים, אין לחתום על העדות שהחוקר כתב.

9. הרבה יותר קל לתקן בעיה בהתחלה – ככל שעובר זמן כך יהיה יותר קשה לתקן את הבעיה. התייעץ עם עורך דין פלילי ישר לאחר העבירה או לפני החקירה; ככל שעובר הזמן אתה יכול לעשות טעויות שאת המחיר עליהן תשלם בחופש שלך.

10. התייעץ רק עם עורך דין פלילי – זה כלל ברזל. לא היית הולך לרופא עיניים אם כואב לך הגב, אפילו ששניהם בוגרי אותה פקולטה לרפואה; כך גם הקפד להתייעץ עם עורך שמתמחה בפלילי ולא עם סתם עו"ד בטרם חקירתך. התייעצות זו יכולה לחסוך ממך הרבה כסף ועוגמת נפש בעתיד.

לקבלת ייעוץ והכוונה אודות בדיקת פוליגרף בקרו באתר: http://www.modan-s.co.il

כותב המאמר הינו עורך דין פלילי שי רודה בעל משרד עורכי דין בת"א המתמחה במשפט הפלילי על כל רבדיו.

לייעוץ נוסף ניתן לפנות לעו"ד פלילי רודה באמצעות טופס יצירת הקשר שבאתר זה, או באמצעות פרטי ההתקשרות המופיעים מטה:

שד' שאול המלך 8,
בניין "בית אמות משפט", תל אביב
טל': 6938555 – 03, פקס: 6938557 – 03,
נייד: 2292229 – 050
דוא"ל: shairodalaw@gmail.com

הערה:
מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד ואינו נועד בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לשום מקרה. אין להסתמך על האמור לעיל מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.