הזכות לשימוע פלילי

לא פעם נתקלתם במושג "שימוע" או "הזכות לשימוע" או אפילו "הזכות לטיעון" בהיבט של הדין הפלילי או בכל היבט אחר. המשמעות של הזכות לשימוע הינה זכותו של מי שעומד להיפגע מהחלטה של רשות ציבורית, להשמיע את דברו בטרם תתקבל החלטה בעניינו. הזכות לשימוע הינה זכות שקיבלה מעמד חקיקתי, ואינה נגזרת עוד רק מזכות לטיעון הטבעית.

הרקע למתן הזכות לשימוע פלילי:

הרקע למתן הזכות לשימוע פלילי בא לתוככי המשפט עוד מהתנ"ך, מספר בראשית. כשאדם אכל מפרי העץ אשר בתוך הגן, כאשר נאסר עליו לאכל ממנו ולגעת בו "פן תמותון", אלוהים שאל אותו "המן העץ, אשר ציותיך לבלתי אכל ממנו אכלת" (פרק ג', פסוק יא'). נשאלת השאלה, מדוע אלוהים שאל את אדם, אם אכל מן העץ שהוא אסר עליו לאכול ממנו, למרות שידע את התשובה – הרי אלוהים הוא כל יודע. והתשובה לשאלה היא "הזכות לשימוע פלילי", אלוהים רצה לשמוע את דבריו של אדם בטרם יעניש אותו על מעשיו. ומכאן באה אלינו הזכות לשימוע, מה שטוב לאלוהים טוב גם לרשות הציבורית.

מהי הזכות לשימוע פלילי?

חשוד שנחקר במשטרה על עבירת פשע (עבירה שהעונש הקבוע בצידה מעל 3 שנים), וחומר החקירה הועבר לתביעות או לפרקליטות, בטרם יוגש כנגדו כתב אישום, יש לאפשר לו להשמיע את טענותיו ולנסות לשכנע את התובע או הפרקליט שעומד להגיש כתב אישום כנגדו, מדוע יש להימנע מהגשת כתב אישום כנגדו.

כאמור, המשמעות של הזכות לשימוע פלילי היא שדברו של הנפגע יישמע בטרם תתקבל החלטה בעניינו, מה שעומד בבסיס הדבר הוא חוק יסוד כבוד האדם וחירותו, שלפי פרשנות של בית המשפט העליון, על רשות ציבורית לפעול כלפי החשוד בהגינות ולהעניק לו הזדמנות להשמיע את דברו.

סעיף 60א לחוק הדין הפלילי:

לפי סעיף 60 א לחוק סדר הדין הפלילי [נוסח משולב], התשמ"ב-1982, חייבת הרשות אליה הועבר חומר החקירה בעניינו של החשוד, לשלוח לו הודעה בכתב, בהודעה תציין את כתובתה של הרשות שאליה ניתן לפנות לבירורים והצגת טיעונים.

החשוד רשאי לפנות בכתב אל אותה רשות תוך 30 ימים, בבקשה מנומקת מדוע להימנע מהגשת כנגדו כתב אישום או כתב אישום בעבירה פלונית.

חשוב לדעת: לפני הגשת בקשה לרשות, מדוע להימנע מהגשת כתב אישום, יש להיוועץ ב עו"ד פלילי שמתמחה בתחום הפלילי. היות וזו הזדמנות אחת ואין מקצה שיפורים, עו"ד פלילי ינצל הזמנות זו בצורה טובה יותר, ובכך יכול למנוע ממך הרבה עוגמת נפש בעתיד.

כותב המאמר הינו עורך דין פלילי שי רודה בעל משרד עורכי דין בת"א המתמחה במשפט הפלילי על כל רבדיו.

לייעוץ נוסף ניתן לפנות לעו"ד פלילי רודה באמצעות טופס יצירת הקשר שבאתר זה, או באמצעות פרטי ההתקשרות המופיעים מטה:

שד' שאול המלך 8,
בניין "בית אמות משפט", תל אביב
טל': 6938555 – 03, פקס: 6938557 – 03,
נייד: 2292229 – 050
דוא"ל: shairodalaw@gmail.com

הערה:
מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד ואינו נועד בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לשום מקרה. אין להסתמך על האמור לעיל מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.