שחרור בערבות

מהו "שחרור בערבות" או "שחרור בערובה על ידי בית משפט", במאמר הבא ניתן הסבר למונחים "שחרור בערבות" או "שחרור בערובה על ידי בית משפט", ומתי רשאי בית המשפט לצוות על שחרור של חשוד או נאשם בערבות.

מהו שחרור בערבות?

שחרור בערבות הוא שחרור על תנאי שהחשוד יתייצב לחקירה, שהנאשם יתייצב לדיון במשפטו או בערעור, או לנשיאת עונשו, בכל מועד שיידרש וכן שיימנע בלשבש הליכי חקירה.

סוגי תנאי שחרור בערבות:

  1. לצורך הבטחת קיום התנאים לעיל, בית המשפט רשאי להורות על שחרור בתנאים נוספים, בין היתר על:
  2. הפקדה כספית.
  3. איסור יציאה מהארץ והפקדת דרכון.
  4. איסור כניסה לאיזור, לישוב או למקום בארץ שיקבע בית המשפט.
  5. הימצאות באיזור, בישוב או במקום בארץ שיקבע בית המשפט.
  6. איסור לקיים קשר או להיפגש עם מי שיקבע בית המשפט.
  7. חובה להתייצב בתחנת משטרה במועדים שיקבע בית המשפט.
  8. איסור המשך עיסוק הקשור בעבירה, כאשר קיים חשש שהעיסוק מהווה סכנה לביטחון הציבור, או עלול להקל על ביצוע עבירה דומה.
  9. איסור יציאה ממקום מגורים במשך כל שעות היממה או חלק ממנה.

מתי ישוחרר חשוד או נאשם בערבות?

על מנת לעשות סדר בדברים, נספר כי ישנם שני מסלולים מקבילים לשחרור בערבות על-ידי בית המשפט.

המסלול הראשון – נאשם שהוגש כנגדו כתב האישום ובקשה למעצר עד תום ההליכים: עניינו בנאשם שהוגש כנגדו כתב אישום ובקשה למעצר עד תום ההליכים. במקרה כזה, בית משפט בוחן האם ניתן להשיג את מטרת המעצר בדרך של חלופת מעצר (מעצר בית) וקביעת תנאים שפגיעתם בחירותו של הנאשם תהא פחותה.

המסלול השני – חשוד או נאשם שהוגש כנגדו כתב אישום בלא בקשה למעצר עד תום ההליכים: עניינו בחשוד או בנאשם שביצע העבירה לא חמורה די כדי לבקש את מעצרו עד תום ההליכים, ולגביו בית משפט מסתפק בשחרור בערבות.

יש לציין כי בתי המשפט עושים הבחנה בגובה הערבות בין מי שהוגש כנגדו כתב אישום ובקשה למעצר עד תום ההליכים לבין חשוד או נאשם שלא הוגשה לגביו בקשה למעצר עד תום ההליכים.

בקביעת גובה הערבות בית המשפט שוקל, בין היתר, את מהות העבירה מיוחסת לחשוד או לנאשם; את המידע המצוי בידי התביעה; את עברו הפלילי של חשוד או הנאשם; את מצבו הכלכלי ויכולתו להמציא את הערבות הנדרשת.

שיקול נוסף שבית המשפט שוקל הוא השלב בו מצוי ההליך הפלילי, שכן אין דומה גובה הערבות על חשוד לגובה הערבות להטלת על נאשם או על מי שהורשע וערעורו תלוי ועומד.

חשוב לדעת – כשבית משפט מחליט לשחרר חשוד או נאשם בערבות יש לכך השלכות מרחיקות לכת בכל הנוגע להמשך לחירותו וחייו. לכן, לפני חקירה במשטרה יש להתייעץ עם עורך דין פלילי שמתמחה במשפט הפלילי. עורך דין פלילי מקצועי ייעץ לך כיצד להתנהג בחקירה הפלילית שמנהלת כנגדך במשטרה ובכך יכול למנוע ממך הרבה עוגמת נפש בעתיד. עורך דין פלילי מקצועי יכול למנוע את מעצרך או להקל בתנאי שחרורך בערבות והכי חשוב, עורך דין פלילי מקצועי יכול למנוע הגשת כתב אישום כנגדך בעתיד.

כותב המאמר הינו עורך דין פלילי שי רודה בעל משרד עורכי דין בת"א המתמחה במשפט הפלילי על כל רבדיו.

לייעוץ נוסף ניתן לפנות לעו"ד פלילי רודה באמצעות טופס יצירת הקשר שבאתר זה, או באמצעות פרטי ההתקשרות המופיעים מטה:

שד' שאול המלך 8,
בניין "בית אמות משפט", תל אביב
טל': 6938555 – 03, פקס: 6938557 – 03,
נייד: 2292229 – 050
דוא"ל: shairodalaw@gmail.com

הערה:
מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד ואינו נועד בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לשום מקרה. אין להסתמך על האמור לעיל מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.