החקירה המשטרתית

חקירה במשטרה מתחילה בדרך כלל בהגשת תלונה במשטרה, אולם חקירה במשטרה יכולה להיפתח גם ממידע שמגיע למשטרה על עבירה שבוצעה או מבוצעת, על ידי מקור או אפילו על ידי תוכנית טלוויזיה.

בדרך כלל, בעבירות הפשוטות החקירה במשטרה הינה חקירה ישירה ופשוטה, אולם לא תמיד המצב כך; גם בחקירות פשוטות וגם בחקירות מורכבות, המידע הנאסף מגיע ממקור מודיעיני, ורק לאחר סיום האיסוף המידע תהפוך החקירה לחקירה גלויה.

חשוב לציין כי במקרה של חקירה סמויה או חשש לחקירה שכזאת, יש משמעות חשובה ביותר להתייעצות עם עורך דין פלילי עוד לפני שהחקירה הופכת לחקירה גלויה, וזאת על מנת להתכונן לחקירה הגלויה ולצפות את כל התרחישים השונים האפשריים.

שלבי החקירה במשטרה:

בדרך כלל, חקירה במשטרה מתחילה תמיד בחשדות לעבירות חמורות הרבה יותר מאשר בכתב האישום, אולם לעתים, חקירה במשטרה שמתבצעת ביחס לעבירה קלה, יכולה להסתיים בהאשמות הרבה יותר חמורות בכתב האישום, וזאת בשל אי זהירותו של הנחקר או אי-התייעצות של הנחקר עם עו"ד פלילי.

לכן חשוב ביותר להבין את החשדות המיוחסים לנחקר, ולהתמקד ולענות על השאלות המיוחסות אך ורק לחשדות. בדרך כלל, עם הכוונה והדרכה נכונה מעו"ד פלילי, ניתן – עוד בשלב החקירה במשטרה – להזים את החשדות המיוחסים לנחקר, וכמובן למנוע חשדות, וכן – בעתיד – כתב אישום חמור יותר מהחשדות הראשוניים.

הלחץ הנפשי:

המעצר לצורך חקירה במשטרה, מה שנקרא "מעצר ימים", הינו רעידת אדמה לעצור, ובטח ובטח למשפחתו של העצור, ועל אחת כמה וכמה אם מדובר בעצור שהינו אדם נורמטיבי ושאינו רגיל למעצר ולחקירות במשטרה.

המעצר הינו, לא פעם ולא פעמיים, כלי מרכזי בשירות המשטרה בחקירות, ולעתים אפילו יותר מזמן המעצר הראוי לאותה עבירה. ידוע כי המעצר גורם, לעתים קרובות, להודאה באשמה, בשל הצורך לסיים את החקירה.

התמודדות העצור עם הלחץ הנפשי,בתקופת מעצר הימים, הינה גורם מרכזי לבניית קו ההגנה בתיק העיקרי. התמודדות עם לחץ נפשי מסוג זה שונה מנחקר לנחקר, ולא אחת הרצון לשחרור מיידי ממעצר ימים, פוגם בשיקול דעתו של הנחקר וגורם לו לבצע טעויות שבעתיד יובילו להשלכות חמורות – שהתשלום עליהם מתבצע במאסר לשנים רבות.

לכן חשוב, גם לנחקר וגם לבני משפחתו, להתמודד עם הלחץ הנפשי הרגעי, לרתום את כל הכוחות הרגשיים ולהתמודד עם המצב הקיים, מאשר לוותר ולהצטרך להיערך לאגירת כוחות נפשיים לשנים מרובות.

הקדם תרופה למכה:

השלב הכי קריטי בשכירת שירותי עו"ד פלילי, הוא שכירת עו"ד בשלב שלפני החקירה במשטרה – עוד קודם להגעת החוקרים אליך. והרי יש היגיון בדבר, וזאת משום שהרבה יותר קל לבנות את התיק כשהדף חלק ונקי, מאשר לתקן טעות ולנסות "לתפור" טלאי על טלאי בתיק.

ייעוץ בזמן והתנהלות נכונה בחקירה במשטרה, לא פעם, הפכו חקירות חמורות וחשדות חמורים לתיקים מינוריים וקטנים, שבמרבית המקרים לא הגישו בהם כתב אישום. כל מטרתו של הייעוץ לפני חקירה במשטרה הינו להביא להפחתת אישומים ואף לביטולם, אולם הייעוץ צריך וחייב להיעשות תוך ראייה כוללת של התיק כולו ושל הנחקר על נסיבותיו האישיות.

תרגילי חקירה במשטרה:

במהלך החקירה, נוקטים החוקרים בסדרה של תרגילי חקירה שונים שנועדו לערער את אמונתו של הנחקר. לעתים, חקירה קשה ומסיבית ואגרסיבית, מביאה את הנחקר, לא פעם, להודות או לספר לחוקרים דברים אשר אינם ידועים להם, או להודות גם בעבירות אחרות שביצע ובכלל לא נשאל עליהן באותה חקירה.

הודאה באשמה של הנחקר, נחשבת בספרות המקצועית ובפסיקה כ"מלכת הראיות", ועל מנת להשיג את המלכה המדוברת, נוקטים החוקרים בשיטות, פעמים רבות לא חוקיות. להלן אסקור מספר תרגלי חקירה בהם נוקטת המשטרה, על מנת לערער את ביטחונו העצמי של הנחקר ולהביא ואותו להודאה באשמה.

למען הסר כל ספק, חלק מהשיטות שיפורטו נפסלו ע"י ביהמ"ש בשל אי חוקיותן או בשל אי קבילותן, ע"י פקודת הראיות:

  • פגישות מקריות, בדרך כלל מוקלטות, בין הנחקר לשותפיו לעבירה, או לחשודים אחרים, במספר מקומות. כגון: פגישה במסדרונות תחנת המשטרה ופגישות מקריות ברכבי הליווי.
  • זיוף קלטות חקירה של נחקרים אחרים שמשתפים פעולה עם המשטרה.
  • עימותים בן שותפים ונחקרים, בין המתלוננת לחשוד ועוד.
  • הכנסת מדובבים לתא המעצר.
  • זיוף פרוטוקולים של ביהמ"ש על נחקרים או חשודים אחרים – פרוטוקולים שבהם הם מודים, מפלילים אחרים ועוד.
  • זיוף כתבות בעיתונים על עובדות כאלו או אחרות לגבי אותו נחקר.
  • ייעוץ לנחקר להבריח מידע לשותפיו דרך מדובבים לתא.
  • השארת הנחקר בחדר החקירות לבד עם חומר החקירה, וצפייה במעשיו במצלמה נסתרת.
  • זיוף תוצאות בדיקה – כגון בדיקות מעבדה, בדיקת פוליגרף ועוד.
  • זיוף חקירות של חשודים, שותפים ונחקרים אחרים, המלמדות את הנחקר שאין צורך להכחיש יותר.


חשוב לציין
שישנם עוד הרבה תרגילי חקירה רבים ומגוונים, שרק על ידי ייעוץ שוטף של עו"ד פלילי, במהלך החקירה, ניתן להתמודד עמם. חשוב לדעת שגם אם שאלת האשמה בחשדות ברורה, ייעוץ וטיפול נכון של עו"ד פלילי יכולים להביא להקלה משמעותית בעונש, ולצמצום נזקים כאלה או אחרים.

יש לזכור: בניית קו הגנה רציני, חזק, וטוב מתחיל מייד עם התחלת החקירה במשטרה.

כותב המאמר הינו עורך דין פלילי שי רודה בעל משרד עורכי דין בת"א המתמחה במשפט הפלילי על כל רבדיו.

לייעוץ נוסף ניתן לפנות לעו"ד פלילי רודה באמצעות טופס יצירת הקשר שבאתר זה, או באמצעות פרטי ההתקשרות המופיעים מטה:

שד' שאול המלך 8,
בניין "בית אמות משפט", תל אביב
טל': 6938555 – 03, פקס: 6938557 – 03,
נייד: 2292229 – 050
דוא"ל: shairodalaw@gmail.com

הערה:
מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד ואינו נועד בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לשום מקרה. אין להסתמך על האמור לעיל מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.