שיבוש מהלכי משפט

הביטויים שיבוש מהלכי חקירה או שיבוש מהלכי משפט, נשמעים ביטויים מאיימים ומפחידים מאוד ומעלים שאלות רבות. לפני שנסביר מה זה שיבוש מהלכי חקירה או שיבוש במהלכי משפט, נעשה סדר בדברים, ונפרט את העבירות המניות בחוק העונשין "שנחשבות" שיבוש, ונסביר על אותה עבירה.

מהו שיבוש מהלכי משפט?

מי שעושה מעשה בכוונה למנוע או להכשיל הליך שיפוטי, יצוין כי הליך שיפוטי הוא גם חקירה פלילית וגם הוראה של בית משפט. מדובר בכל מעשה שנעשה בכוונה להפריע לניהול לחקירה, למשפט או לביצוע הוראות בית משפט, בין בסיכול הזמנתו של עד ובין בהעלמת ראיות ובין בדרך אחרת.

אמירת שיקר בחקירה משטרתית – מי שמשקר בחקירה, גם אם מתוך כוונה שלא להפליל את עצמו או לא להפליל את חברו, שקרים בנסיבות אלה או בנסיבות דומות הן בבחינת שיבוש מהלכי משפט.

העונש על עבירה של שיבוש מהלכי משפט הינו עונש של עד 3 שנות מאסר.

מהי הדחה בחקירה?

מי שמניע אדם, או מנסה להניע אותו, שבחקירה משטרתית לא ימסור תלונה או הודעה, או ימסור הודעת שקר או תלונת שקר, או יחזור בו מההודעה או מהתלונה שמסר.

סעיף זה נחקק בשל התופעה המדאיגה של השפעה על עדים אשר הפכה חזון נפרץ, ויש בה סכנה חמורה של שיבוש עשיית צדק במשפט.

העונש על עבירה של הדחה בחקירה הינו עונש של עד 5 שנות מאסר. ואולם, העונש על עבירה של הדחה בחקירה בדרך של מרמה, הטעיה, כוח, איומים, הפחדה, מתן טובת הנאה, הינו עונש של עד 7 שנות מאסר.

מהי הדחה בעדות?

מי שמניע אדם, או מנסה להניעו, שההליך שיפוטי לא יעיד, או יעיד עדות שקר, או יחזור בו מעדות או מתלונה שמסר בחקירה משטרתית.

העונש על עבירה של הדחה בעדות הינו עונש של עד 7 שנות מאסר. ואולם, העונש על עבירה של הדחה בעדות, בדרך של מרמה, הטעיה, כוח, הפחדה, איומים, מתן טובת הנאה, הינו עונש של עד 9 שנות מאסר.

לסיכום: אם זומנת לחקירה במשטרה או למתן עדות במשטרה, או אפילו למתן עדות בבית משפט יש להיוועץ ב עו"ד פלילי שמתמחה בתחום הפלילי לפני מתן העדות במשטרה או בבית המשפט. עו"ד פלילי יכול לייעץ לך כיצד לנהוג במידע שברשותך ובכך למנוע ממך הרבה עוגמת נפש בעתיד.

כותב המאמר הינו עורך דין פלילי שי רודה בעל משרד עורכי דין בת"א המתמחה במשפט הפלילי על כל רבדיו.

לייעוץ נוסף ניתן לפנות לעו"ד פלילי רודה באמצעות טופס יצירת הקשר שבאתר זה, או באמצעות פרטי ההתקשרות המופיעים מטה:

שד' שאול המלך 8,
בניין "בית אמות משפט", תל אביב
טל': 6938555 – 03, פקס: 6938557 – 03,
נייד: 2292229 – 050
דוא"ל: shairodalaw@gmail.com

הערה:
מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד ואינו נועד בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לשום מקרה. אין להסתמך על האמור לעיל מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.