חיפוש לא חוקי

מתי מוסמך שוטר לבצע חיפוש בגופו של אדם או בביתו ללא צו של שופט?האם ניתן לסרב לבקשת השוטר לבצע חיפוש בגופו של אדם ללא צו שיפוטי?; מהן ההשלכות של סירוב לבקשת חיפוש של השוטר?; ומהן ההשלכות של חיפוש לא חוקי על ראיות שנתפסו (סמים, סכין וכו'..)? על שאלות קשות אלו אתן מענה.

מתי מוסמך השוטר לבצע חיפוש ללא צו של שופט?

שוטר מוסמך לבצע חיפוש בגופו של אדם, כאשר יש לו "חשד סביר" שאותו אדם מחזיק בחפץ כלשהו שהחזקתו אסורה.

חשד סביר נבחן ע"י מבחן אובייקטיבי, במסגרתו נבדק שיקול הדעת של השוטר שערך את החיפוש בגופו של אדם, לשם הכרעה בשאלת חוקיות החיפוש.

ישנן מספר אמות מידה שעשויות, בנסיבות מסוימות, לגבש חשד סביר אצל שוטר ולהצדיק עריכת חיפוש בגופו של אדם ללא צו שופט:

  1. התנהגות חשודה של אדם – כאשר התקבל מידע במשטרה שהתבצע עבירה במקום בו נמצא אותו אדם או בקרבתו.
  2. כאשר המשטרה מקבלת מידע אודות תיאורו של אדם החשוד בביצוע עבירה מסוימת, או בדבר האיזור שבו עשוי להימצא החשוד.

שימו לב: קיומו של עבר פלילי בלבד אינו מספיק כדי לגבש חשד סביר ואינו מאפשר לשוטר לבצע חיפוש בגופו של אדם ללא צו בית משפט.

באשר לחיפוש בביתו של אדם, שוטר מוסמך לבצע חיפוש בביתו של אדם ללא צו של שופט, כאשר יש לו "יסוד להניח" (שזה כמו חשד סביר) שבאותו בית מתבצע פשע (עבירה שהעונש הקבוע בצידה בחוק הוא מעל שלוש שנים); או שבעל הבית פונה לעזרת המשטרה; או שבבית מסתתר אדם שנמלט מהחוק.

האם ניתן לסרב לבקשת שוטר לבצע חיפוש ללא צו של שופט?

כאשר אין לשוטר כל חשד סביר המצדיק ביצוע חיפוש בגופו של אדם – לדוגמה בעת בדיקה שגרתית של רישיון נהיגה במחסום, על השוטר לבקש מאותו אדם את הסכמתו לביצוע חיפוש, ולהבהיר לאותו אדם כי סירובו לבקשה לא ייזקף לחובתו.

כאשר אין לשוטר כל חשד סביר, והשוטר מבצע חיפוש בגופו של אדם או בביתו, ללא צו שיפוטי ומבלי לבקש את הסכמתו, הרי שמדובר בחיפוש לא חוקי.

ההשלכות של חיפוש לא חוקי:

כאשר שוטר מבצע חיפוש (ללא צו חיפוש של שופט) בגופו של אדם או בביתו, כאשר שאלת חוקיות החיפוש נבדקת על ידי עורך דין פלילי לאחר הגשת כתב אישום ולימוד חומר החקירה, לבית המשפט יש שיקול דעת לפסול (היינו לסרב לקבל כראיה) את הדבר שנתפס. ברוב המכריע של המקרים, הדבר מוביל לזיכוי או לחזרה מכתב אישום.

חשוב מאוד: לפני חקירה במשטרה ולאחר ביצוע חיפוש, יש להתייעץ עם עורך דין פלילי שמתמחה במשפט הפלילי. עורך דין פלילי מקצועי ייעץ לך כיצד להתנהג בחקירה הפלילית שמתנהלת כנגדך במשטרה, ובכך עשויה להימנע ממך עוגמת נפש בעתיד. עורך דין פלילי מקצועי יכול למנוע את מעצרך, והכי חשוב, עורך דין פלילי מקצועי יכול למנוע הגשת כתב אישום כנגדך בעתיד.

הצלחות של עו"ד פלילי שי רודה בתחום חיפוש לא חוקי:

עורך דין פלילי שי רודה ביטל כתב אישום של החזקת סם בגין חיפוש לא חוקי. ישראל היום, 14.07.13
עורך דין צבאי שי רודה זיכה חייל בהחזקה ושימוש בסם. ידיעות אחרונות, 25.6.13
עורך דין פלילי שי רודה ביטל כתב אישום על החזקת חשיש בכמות גדולה בגלל חיפוש לא חוקי. צומת השרון, 12.10.12

כותב המאמר הינו עורך דין פלילי שי רודה בעל משרד עורכי דין בת"א המתמחה במשפט הפלילי על כל רבדיו.

לייעוץ נוסף ניתן לפנות לעו"ד פלילי רודה באמצעות טופס יצירת הקשר שבאתר זה, או באמצעות פרטי ההתקשרות המופיעים מטה:

שד' שאול המלך 8,
בניין "בית אמות משפט", תל אביב
טל': 6938555 – 03, פקס: 6938557 – 03,
נייד: 2292229 – 050
דוא"ל: shairodalaw@gmail.com

הערה:
מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד ואינו נועד בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לשום מקרה. אין להסתמך על האמור לעיל מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.