כיצד לבחור עורך דין פלילי

בחירתו של עו"ד פלילי שייצג אותך בהליך הפלילי, הינה החלטה חשובה, רצינית וקריטית להמשך חייך. קרוב לוודאי כי עורך דין יוכל להשפיע על הכרעת הדין במשפטך ומכאן גם על עתידך. מאידך, עורך דין שאינו עוסק בפלילים או שאינו יודע ל"הופיע" בעת דיון פלילי, עלול להתגלות כבזבוז כסף במקרה הטוב, ובמקרה הגרוע – לגרום להחמרה בעונשכם.

חשוב לשכור את שירותיו של עו"ד פלילי בשלב מוקדם ככל שניתן, בתחילתו של ההליך המתנהל נגדכם, כגון בשלבי החקירה ואף אפילו לפני, בשלבי הזימון לחקירה.

חשוב להבין כי תפקידו של עו"ד פלילי לחקור את עובדות המקרה, לבחון היטב את נסיבות המקרה ולנתח את מצבך בראייה משפטית. עו"ד פלילי אמור להיות יצירתי ולמצוא הסבר לכל עובדה שתוצג כהאשמה נגדך, לערער ולהחליש את מהימנותם של ראיות התביעה ולגרום לזיכוייך או לביטול כתב האישום נגדך.

ישנם מקרים בהם עורך דין פלילי מומלץ יחליט שלא לנהל הוכחות בהליך המתנהל נגדך, שכן לא ימצא הסברים מציאותיים ומתקבלים על הדעת באשר למעשים בהם אתה מואשם. באותם מקרים, ימליץ העו"ד הפלילי על נקיטה בדרך חלופית שתאפשר הימלטות מהרשעה פלילית. עו"ד פלילי מקצועי יודע כי ניתן לעשות משא ומתן עם רשויות התביעה באשר לעבירות בהם אתה מואשם, ולגרום לביטול חלק מהעבירות, להגיע להסדר טיעון וכן להפחית משמעותית בעונש.

עו"ד פלילי יכול לפנות בשמך אל היועץ המשפטי לממשלה, בבקשה להורות לתביעה על עיכוב הליכים נגדך, ולעתים רבות עשוי עו"ד פלילי להפנותך ולעזור לך בהכנה לתסקיר לעונש של קצין מבחן עבור ביהמ"ש.

אז כיצד בוחרים עורך דין פלילי

עורך דין פלילי מקצועי אמור לדעת לשלב בין כל האופציות האמורות, וזאת כאשר טובתך עומדת לנגד עיניו. כמו כן, עו"ד פלילי מקצועי יבחן בקפידה רבה את כל אפשרויות ההגנה העומדות לרשותך עפ"י החוק, וינסה להעמידן לזכותך – וזאת על מנת לביא לזיכוייך בדין או לאי הרשעתך בדין.

עורך דין פלילי מקצועי וישר יציג בפנייך את האפשרויות העומדות לרשותך, ואת החלופות בהם ניתן לנקוט בהליך המתנהל נגדך, תוך התייעצות עמך באשר לחלופה הרצויה לך, וזאת תוך המלצה לנקיטה בחלופה הטובה עבורך. זכור – עו"ד פלילי ישר לא יסכים לייצג אותך באם בחרת בחלופה שאינה מקובלת עליו.

עו"ד פלילי מקצועי אמור להסביר לך כי ייתכן שתאלץ לעבור בדיקת פוליגרף ובדיקה פסיכיאטרית, ולהכין אותך לקראת אפשרות של פגישה עם קצין מבחן. במהלך הכנה למשפט יסביר לך עוה"ד אודות אמצעי החקירה בעת הדיון המשפטי, יכין אותך לעדות בביהמ"ש, יסביר לך כיצד יש לענות על שאלות התביעה, כיצד להתבטא, מה ללבוש ועוד.

הכלים העומדים לרשותו של עו"ד פלילי תלויים גם במצבך ובחומרת האישומים נגדך, עמם עליך להתמודד. עורך דין פלילי טוב ומקצועי אמור להיות אדם בעל ידע כללי נרחב, בעל כושר דיבור ברמה גבוהה וחדות לשון, בעל כושר שכנוע, אישיות כובשת, כריזמה רבה, סוחף ועוד תכונות רבות ומגוונות שאינן נלמדות בפקולטה למשפטים באוניברסיטה. עו"ד פלילי טוב ומקצועי חייב להיות בעל חדות וגמישות מחשבה, לא להיות מקובע, בעל אינטליגנציה רגשית גבוהה וכושר ניהול משא ומתן. ויש היגיון בדבר – עו"ד פלילי שיודע לנהל משא ומתן ברמה גבוהה, עשוי להוות את ההבדל בין חופש למאסר.

עו"ד פלילי מקצועי חייב לדעת לשלוט ברגשותיו ולהתמודד עם רגשות קשים שעשויים לפרוץ במהלך דיון משפטי. ובמקביל, כל עו"ד פלילי מקצועי חייב לדעת ולהכיר את כל ספר החוקים, סדרי הדין, את הנורמות הנהוגות, את השופטים, הפרקליטים, התובעים וכו'.

עו"ד פלילי מקצועי וישר אמור להשקיע בך זמן רב ומחשבה מרובה, אם הגעת לעו"ד פלילי לחוץ, שבקושי יש לו זמן בשבילך, אל תבחר בו. דאג לוודא שעו"ד הפלילי שבו תבחר לא יכרע תחת עומס עבודה. עו"ד פלילי מקצועי חייב להיות בעל תודעת שירות גבוהה ללקוחות, לספק מענה מהיר ולהיות זמין עבורך – לעתים גם בשעות מאוחרות ולא שיגרתיות.

עורך דין שי רודה

דבר נוסף וחשוב מאוד ממנו יש להיזהר

עו"ד פלילי המבטיח לך תוצאה כזאת או אחרת "על בטוח" או "100%". חשוב לזכור כי בבתי המשפט כמעט הכול פתוח, ואין דבר כזה 100%. עו"ד שיבטיח לכם תוצאה בטוחה אינו ראוי לאמונכם.

דבר אחרון לפני סיום:

יש לדעת כי לא תמיד כדאי לבחור בעו"ד פלילי מפורסם, שכן הפרסום אינו מקנה לכם תעודת אחריות. עו"ד פלילי אמור לעסוק בהליכים משפטיים ובלקוחו ולא ביחסי ציבור. כדאיות בחירתו של עו"ד פלילי נבחנת על פי שני קריטריונים מרכזיים: מחיר השירות והתמורה הצפויה לך. יש לזכור כי בהליך הפלילי התמורה שקולה לחופש שלך, וכידוע לכולנו – אין מחיר לחופש. לכן, מומלץ לבחור עו"ד פלילי  טוב ואיכותי ככל שידך משגת.

כותב המאמר הינו עורך דין פלילי שי רודה בעל משרד עורכי דין בת"א המתמחה במשפט הפלילי על כל רבדיו.

לייעוץ נוסף ניתן לפנות לעו"ד פלילי רודה באמצעות טופס יצירת הקשר שבאתר זה, או באמצעות פרטי ההתקשרות המופיעים מטה:

שד' שאול המלך 8,
בניין "בית אמות משפט", תל אביב
טל': 6938555 – 03, פקס: 6938557 – 03,
נייד: 2292229 – 050
דוא"ל: shairodalaw@gmail.com

הערה:
מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד ואינו נועד בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לשום מקרה. אין להסתמך על האמור לעיל מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.