עו"ד פלילי – אלימות במשפחה

עו"ד פלילי ואלימות במשפחה

כל עבירת אלימות הינה עבירה חמורה מאוד, אולם אלימות במשפחה נחשבת חמורה במיוחד – ועל כן גם חוקק חוק מיוחד שעוסק בכך, "חוק למניעת אלימות במשפחה תשנ"א 1991", ובתי המשפט נוטים להחמיר עם מי שמורשע בעבירה על חוק זה. מטבע הדברים, עורכי דין פליליים מטפלים בסוגיות רבות הקשורות לתחום רגיש זה, כשבחלק מהמקרים הם מסייעים לקורבנות האלימות להתגונן בפניה (וחשוב לציין כי ישנו מגוון דרכים לעשות זאת) ובמקרים אחרים הם מייצגים חשודים ונאשמים באלימות במשפחה על מנת להבטיח כי ייעשה משפט צדק ואף חף מפשע לא ישלם מחיר על עבירה שלא ביצע.

הסוגים השונים של האלימות במשפחה

את המקרים השונים של אלימות במשפחה, שלמרבה הצער אינם מאוד נדירים כפי שיעיד על כך כל עו"ד פלילי, ניתן לסווג בשתי דרכים – לפי הנמען של האלימות ולפי סוג האלימות.

החלוקה הראשונה מבחינה בין אלימות בין בני זוג, אלימות כלפי קשישים ואלימות כלפי ילדים.

מבחינת סוג האלימות האופציות הנפוצות הן אלימות פיזית ואלימות מילולית, אולם חשוב לציין כי החוק מגדיר גם אלימות מינית (כולל הטרדה "בלבד"), אלימות כלכלית (מניעת גישה למשאבים כלכליים חיוניים מאחד מבני המשפחה) ואלימות נפשית באמצעות מניפולציות שונות כאלימות משפחתית.

עונשי מקסימום על עבירות אלימות במשפחה

על עבירת תקיפה המתבצעת בתוך המשפחה העונש המקסימלי הוא 4 שנות מאסר (כשעל עבירה דומה שלא במסגרת המשפחה ניתן להטיל לכל היותר שנתיים מאסר).

על תקיפה שבגללה נגרמה לקורבן חבלה של ממש (כלומר שטפי דם או פגיעות דומות שמחייבות טיפול רפואי) עשוי בית המשפט להטיל על התוקף עד 6 שנות מאסר ואפילו 7 שנים אם קורבן העבירה הוא קטין או חסר ישע.

גם על עבירת פציעה במסגרת אלימות במשפחה עונש המקסימום הוא 6 שנות מאסר, ואילו בגין חבלה חמורה בית המשפט רשאי לגזור עד 10 שנות מאסר.

המקרה החמור ביותר מוגדר "חבלה בכוונה מחמירה" ודינו של מי שמורשע בעבירה זו כלפי בן משפחה הוא לכל הפחות 4 שנות מאסר ועונש המקסימום עשוי להיות גם 20 שנים מאחורי סורג ובריח.

באופן טבעי עו"ד פלילי מנוסה ומיומן יציג בפני בית המשפט את הנסיבות המיוחדות שבהן התרחשה העבירה וברוב המקרים יש לכך השפעה בלתי מבוטלת על פסק הדין.

כיצד ניתן להתגונן בפני אלימות במשפחה?

החוק מציע לנפגעי אלימות במשפחה סעד והגנה, וזאת באמצעות צו הגנה או צו למניעת הטרדה מאיימת.

צו הגנה אוסר על אותו בן משפחה שנוקט בפעולות אלימות להתקרב אל קורבנותיו, ולעתים אף מרחיקים את החשוד ממקום מגוריו ואוסרים עליו להחזיק בכלי נשק. צו למניעת הטרדה מאיימת ניתן לקבל ע"ס חוק שחוקק ב-2001. הפעולות המוגדרות כ"הטרדה מאיימת" כוללות בין השאר התחקות אחרי תנועת אדם מסוים, איומים כלפיו, פגיעה בפרטיות שלו בכל דרך שהיא, יצירת קשר איתו (בין אם בכתב ובין אם בעל פה), פגיעה בשמו הטוב, פגיעה ברכוש שלו, הגבלת חופש התנועה שלו ועוד.

על מנת לקבל את אחד הצווים הנ"ל מומלץ לפנות אל עו"ד פלילי בעל ניסיון בתחום רגיש זה.

עורך דין שי רודה
עורך דין שי רודה

כותב המאמר הינו עורך דין פלילי/צבאי שי רודה בעל משרד עורכי דין בת"א המתמחה במשפט הצבאי על כל רבדיו. לקבלת ייעוץ מקצועי > 050-2292229

עורך דין פלילי שי רודה
עורך דין שי רודה
משרד עו"ד צבאי/פלילי שי רודה ניסיון רחב בשני התחומים הנ"ל והוא משלב אותם אינטגרטיבית בצורה שקולה וחכמה בהתייחס לכל מקרה לגופו.

לייעוץ מעו״ד פלילי? חייגו:

050-2292229
מאמרים אחרונים:
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

לייעוץ התקשרו – 050-2292229 או השאירו פרטים:

לייעוץ התקשרו – 050-2292229 או השאירו פרטים: