עו"ד פלילי – עורך דין פלילי שי רודה

עורך דין פלילי, כפי שניתן להבין מהטייטל, עוסק במגוון הרחב של התחומים המשתרע תחת כנפי ההגדרה "פלילי". בין השאר מדובר בעבירות סמים, עבירות אלימות, פגיעה ברכוש, עבירות צווארון לבן, עבירות מין, פגיעה בסדר הטוב, עבירות נשק, איומים, שוחד, זיוף ועוד ועוד. נדבכים נוספים בעבודתו של עורך דין פלילי הם עתירות אסירים ומחיקת רישומים פליליים.

מאחר שבמשפט פלילי התובעת הינה המדינה (גם אם העבירה בוצעה כלפי אדם אחר או מוסד פרטי) הרי ששכירת שירותיו של עו"ד פלילי איכותי הינה צו השעה עבור כל מי שמוצא עצמו נחשד בביצוע עבירה פלילית. עורך דין מיומן, מסור ומנוסה מסייע לצמצם את תקופת המעצר ובמקרים רבים אף לבטל אותה כליל (ובהקשר זה כדאי לדעת שהמשטרה נוטה לבקש מבית המשפט מעצרים ממושכים שלא לצורך, כולל עד לתום ההליכים גם כשאין הצדקה אמיתית לכך) ומגן בבית המשפט על מי שמוגש כנגדו כתב אישום – בדרך לזיכוי או הבטחת עונש מינימלי כשהנסיבות אינן מאפשרות זיכוי.

עבירות אלימות

עבירות אלימות נחלקות ל-3 סוגים, בהתאם למידת החומרה: "תקיפת סתם" (שבה לא נגרם למותקף כל נזק פיזי), "תקיפה הגורמת חבלה של ממש" (שהובילה לפציעה, כולל קלה) ו"תקיפה בנסיבות מחמירות" (למשל אלימות כלפי בן/בת זוג או ילדים וכן תקיפה שהתבצעה ע"י מספר אנשים ביחד).

יש לציין כי במקרים אלה ישנן למרבה הצער לא מעט תלונות שווא וכי באופן כללי ישנה חשיבות רבה לנסיבות שבה אירעה התקיפה – ועל כן יש להיעזר בעו"ד פלילי מנוסה כדי שלא לשלם מחיר יקר על עבירה שלא בוצעה או לספוג עונש חמור שאינו לוקח בחשבון נסיבות רלוונטיות.

עבירות סמים

אמנם החוק היבש, ובפרט "פקודת הסמים המסוכנים" שבעטיה נעצרים לא מעט ישראלים מדי שנה, לא עושים הבחנה בין סוגי סמים שונים ובין החזקת סם ל"שימוש עצמי" לבין החזקתו "שלא לשימוש עצמי", אולם הנורמות שהשתרשו – הן בבתי המשפט והן מבחינה ציבורית – הן שכן ישנה השפעה לאופי הספציפי של כל עבירת סמים.

יחד עם זאת הדבר לא מתבצע באופן אוטומטי ועל-מנת שאזרח נורמטיבי שנתפס עם מעט קנביס על אחת מנגזרותיו לא ימצא עצמו מסובך יתר על המידה כדאי ליצור קשר עם עו"ד פלילי בעל ניסיון בתחום עבירות הסמים (שמטפל כמובן גם בעבירות חמורות יותר בתחום זה).

עתירות אסירים

עו"ד פלילי מסייע כאמור גם למי שכבר מוצא עצמו בבית הסוהר, בין אם היה לקוח שלו קודם לכן ובין אם זה עתה שכר את שירותיו.

חשוב להדגיש שגם למי שמעד וביצע עבירה פלילית כזו או אחרת ומוצא עצמו בכלא ישנן זכויות, שלמרבה הצער שירות בתי הסוהר לא תמיד מקפיד עליהן.

כל אסיר שמרגיש כי נעשה לו עוול רשאי להגיש עתירה, כשבין הנושאים הנפוצים ביותר – ביקורים, חופשות ומעבר למתקן כליאה אחר. עורך דין בעל בקיאות מעמיקה בכל הקשור לזכויות אסירים משפר משמעותית את סיכויי קבלת הבקשה/עתירה.