עבירות מס ומע"מ

מה הן עבירות מס?

עבירות מס היינו, העלמת מס משלטונות המדינה, הן עבירות פליליות לכל דבר, וההליך שמתנהל כנגד מי שמואשם בעבירות המס הוא הליך פלילי לכל דבר ועניין, ולכן יש צורך בעו"ד פלילי שמכיר, חי ומתמחה בהליך הפלילי. עבירות מס (העלמת מס מהשלטונות), עבירות מע"מ (מסירת דו"חות הכוללים ידיעות כוזבות), ועבירות של הלבנת הון, מה שנקרא גם בסלנג "צווארון לבן", החשודים או הנאשמים בעבירות מסוג זה הינם אנשים נורמטיבים, בדרך כלל ללא עבר פלילי, בהליך המתוכנן בעיקרו עבור עבריינים ופושעים.

 

הגופים אשר חוקרים את העבירות הללו בדרך כלל הם:

חוקרי רשות המיסים, חוקרי מס הכנסה, חוקרי מע"מ, בשיתוף עם היחידה לפשיעה כלכלית של משרד המשפטים.

המשטרה בדרך אינה חוקרת את העבירות הללו, משום שהחוקרים של עבירות אלו הם חוקרים מקצועיים (עו"ד ורו"ח) ומשום כך אנשים נוטים להקל ראש בעבירות אלו, ולא כך הדבר.

לאחרונה, אנו עדים לחשיפה התקשורתית בעיתונות ומדיה האלקטרונית על החמרה מצד הפרקליטות ובתי המשפט בכל הנוגע להונאת השלטונות במיסים.

 

לעבירות המס יש שתי קטגוריות:

האחת נכנסת לקטגוריה של עבירות "פרוצדוראליות", עבירות כגון, אי העברת מס שנוכה, אי הגשת דוחות במועד, אי העברת המע"מ החודשי וכדומה. עבירות מסוג זה הינן עבירות אשר אינם מגלמות את היסוד הנפשי של כוונה להתחמק ממס, והעונשים עליהן הן בדרך כלל מהעונשים הקלים, אבל אין להקל ראש בדבר, ללא עורך דין פלילי מומלץ העונש יכול שיגמר בהרשעה פלילית, שגוררת אחריה "כתם" לשנים רבות.

כמובן שהכל תלוי בנסיבות הקונקרטיות של המקרה, ובגובה הסכום, בתקופת המחדל, ואם הוסר המחדל או לא, ובמצב הסובייקטיבי של הנאשם ומשפחתו ועוד ועוד ועוד.

החלק השני של העבירות נכנס לקטגוריה של עבירות "מהותיות", עבירות אשר מגלמות בתוכן יסוד נפשי של כוונה להתחמק מתשלומיי מס, כגון, ניהול פנקסי חשבונות כוזבים, השמטת הכנסה מדו"ח, מתן "חשבוניות פקטיביות" וכו', בעבירות הללו העונשים חמורים הרבה יותר, עונשים שנגמרים בעונש מאסר בפועל מאחורי סורג ובריח, ובמקרים בהם לא סולק המחדל, גם כחלק מהעונש, העונש עלול להגיע לשנים רבות בכלא.

עורך דין פלילי לעבירות מס

עורך דין פלילי המייצג בעבירות מס תפקיד מרכזי במערכה, ניהול נכון וחכם של המשפט והמגעים אם רשויות אכיפת החוק הממונים על עבירות אלו, יכול למנוע הגשת כתב אישום, או להפחית בצורה רצינית את העונש על הנאשם. לפיכך, על מנת למנוע נזק בלתי הפיך בעתיד, יש לפנות לעורך דין פלילי כבר בתחילת החקירה.

עורך דין מומחה לעבירות מס ומע"מ

 

ראו גם: פסקי דין בתחום המשפט הפלילי

 

כותב המאמר הינו עורך דין פלילי שי רודה בעל משרד עורכי דין בת"א המתמחה במשפט הפלילי על כל רבדיו.

לייעוץ נוסף ניתן לפנות לעו"ד פלילי רודה באמצעות טופס יצירת הקשר שבאתר זה, או באמצעות פרטי ההתקשרות המופיעים מטה:

שד' שאול המלך 8,
בניין "בית אמות משפט", תל אביב
טל': 6938555 – 03, פקס: 6938557 – 03,
נייד: 2292229 – 050
דוא"ל: shairodalaw@gmail.com

הערה:
מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד ואינו נועד בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לשום מקרה. אין להסתמך על האמור לעיל מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.