כליאת שווא

חופש התנועה היא אחת מזכויות היסוד של האדם כפי שעולה מחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו. חוק העונשין קובע שורה של עבירות אשר באות להגן על הפגיעה בחירותו של אדם. כליאת שווא היא אחת המעבירות אשר באות להגן על הפגיעה בחירותו של אדם.

כליאת שווא מהי?

כליאת שווא מתקיימת כאשר אדם עוצר או כולא אדם שלא כדין. היינו, שולל מאדם את חופש התנועה או מחזיק אדם בתנאים השוללים ממנו את חופש התנועה, והכל ללא הצדקה בדין.

שלילת חופש התנועה – אפשר שתעשה גם בכוח ובאיומים המרתקים אדם למקום.

כליאה – משמע לאו דווקא במבנה "נעול" או במקום "מגודר ונעול", היינו מאחורי סורג ובריח, אלה גם "בהפחדה" המרתקת אדם למקום ושוללת ממנו את חופש התנועה.

עו"ד פלילי - כליאת שווא

ענישה:

סעיף 377 לחוק העונשין קובע כי אדם שעוצר או כולא אדם שלא כדין, דינו – מאסר עד שלוש שנים.

ואולם אם בשעת המעצר או הכליאה, האדם התחזה לממלא תפקיד רשמי, היינו, העמיד פנים שהוא שוטר וכו'; או אם בשעת המעצר התיימר שיש לו צו, היינו, העמיד פנים שהוא מבצע את המעצר על פיו צו מעצר כדין, דינו – מאסר עד חמש שנים.

חשוב מאוד: לפני חקירה במשטרה בעבירה של כליאת שווא יש להתייעץ עם עורך דין פלילי אשר מתמחה במשפט הפלילי. עורך דין פלילי מקצועי ייעץ לך כיצד לנהוג בחקירה פלילית המתנהלת נגדך, ובכך עשוי להימנע ממך עוגמת נפש בעתיד. עורך דין פלילי מקצועי יכול למנוע את מעצרך, והכי חשוב, עורך דין פלילי מקצועי יכול למנוע אף הגשת כתב אישום נגדך בעתיד.

 

ראו גם: מעצר עד תום ההליכים | מעצר ימים

כותב המאמר הינו עורך דין פלילי שי רודה בעל משרד עורכי דין בת"א המתמחה במשפט הפלילי על כל רבדיו.

לייעוץ נוסף ניתן לפנות לעו"ד פלילי רודה באמצעות טופס יצירת הקשר שבאתר זה, או באמצעות פרטי ההתקשרות המופיעים מטה:

שד' שאול המלך 8,
בניין "בית אמות משפט", תל אביב
טל': 6938555 – 03, פקס: 6938557 – 03,
נייד: 2292229 – 050
דוא"ל: shairodalaw@gmail.com

הערה:
מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד ואינו נועד בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לשום מקרה. אין להסתמך על האמור לעיל מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.