הליכי הסגרה

הסגרת עבריינים, שהם אזרחים ישראלים ותושבי ישראל, ממדינת ישראל למדינות אחרות יכולה להתבצע רק אם יתקיימו התנאים הבאים:

  • יש אמנה בין מדינת ישראל למדינה בה רוצים את העבריין.
  • בקשת ההסגרה היא לצורך העמדה לדין או לצורך ריצוי עונש (הסגרה לצורך חקירה אינה חוסה תחת כנפי הסעיף).
  • המדינה שמבקשת את ההסגרה של העבריין התחייבה מראש להעבירו בחזרה למדינת ישראל לצורך ריצוי העונש.

חשוב לדעת, שאין מסגירים על כל עבירה, אלא על עבירה שאילו נעברה בארץ דינה מאסר שנה או עונש חמור מזה.

עד המקרה של רוזנשטיין הסגירו עבריינים על עבירות שביצעו במדינה שמבקשת את ההסגרה וברחו למדינה ישראל או מדינה אחרת, בעניינו של רוזנשטיין הסגירו עבריין שלא היה בכלל במדינה, בטענה כי אדם שיושב בישראל "ומושך בחוטים" על מנת לבצע עבירות בחו"ל, רואים אותו כמי שברח מכיוון שהוא יודע שיעמידו אותו לדין באותה מדינה.

חשוב לציין כי מדינת ישראל לא מסגירה אזרחי המדינה ותושביה למדינות שיש שחיתות ברשות השופטת שלהן, מדינות במרכז ודרום אמריקה (מקסיקו, פנמה, קולומביה, ארגנטינה).

במדינות לעיל אין הסכם הסגרה עם ישראל, ואם אחת המדינות לעיל ו/או מדינת ישראל מבקשת להסגיר אזרח שלה, יש צורך בהסכם הסגרה אישי ספיציפי אך ורק לאותו אזרח שמבקשים את הסגרתו.

חשוב לדעת, שלא ניתן להסגיר על מעשה שהוא לא עבירה בשתי המדינות. ומדינת ישראל לא תסגיר אזרח ישראלי בעבירות שיש עליהן עונש מוות, אלא אם תקבל התחייבות מאותה מדינה כי לא ייגזר על אותו אזרח עונש מוות.

מקרה שאין בו עבירה בשתי המדינות, הינו במקרה של משה בן איבגי, רוצחו של נהג המונית דרק רוט, שברח לארגנטינה. איבגי הורשע בזמנו על עבירת רצח ולאחר מכן, בעת חופשה מהכלא, הורשע גם על עבירת שוד. מדינת ארגנטינה לא מוכנה לעשות הסכם ספציפי בעניינו ולהסגיר אותו, משום בארגנטינה אין אחריות פלילית (לא ניתן להעמיד לדין) על עבירה שנעשתה כאשר המבצע הינו פחות מגיל 16, ומשה בן אבגי, כשביצע את הרצח של נהג המונית, היה גיל 14. ארגנטינה בקשה את התחייבות המדינת ישראל לכך שאיבגי לא ירצה את עונש המאסר על רצח אלא רק את עונש המאסר על השוד ומדינת ישראל סרבה לכך.

ישנן מדינות שאין להם הסכם או אמנת הסגרה עם המדינה שרוצה את הסגרת העבריין, ואשר רוצות להסגיר את העבריין למדינה שמבקשת את הסגרתו, מגרשות את העבריין מתחומי המדינה, ואנשי החוק של המדינה המבקשת עוצרים אותו בנמל התעופה.

יש לציין כי גירוש מהמדינה לצורך הסגרה, הינו דבר פסול, לא לגיטימי ולא חוקי, מדינה לא מבקשת הסגרת עבריינים בדרך של גירוש מהארץ, ואקט של גירוש הוא למעשה הסגרה ב"דלת אחורית".

להמשך קריאה אודות: זכויות אדם

 

הליכי הסגרה

כותב המאמר הינו עורך דין פלילי שי רודה בעל משרד עורכי דין בת"א המתמחה במשפט הפלילי על כל רבדיו.

לייעוץ נוסף ניתן לפנות לעו"ד פלילי רודה באמצעות טופס יצירת הקשר שבאתר זה, או באמצעות פרטי ההתקשרות המופיעים מטה:

שד' שאול המלך 8,
בניין "בית אמות משפט", תל אביב
טל': 6938555 – 03, פקס: 6938557 – 03,
נייד: 2292229 – 050
דוא"ל: shairodalaw@gmail.com

הערה:
מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד ואינו נועד בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לשום מקרה. אין להסתמך על האמור לעיל מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.