מחיקת רישום פלילי

מחיקת רישום פלילי מגיליון מהמרשם הפלילי יכולה להתבצע במספר דרכים, אולם בטרם נפרט את הדרכים למחיקת רישום פלילי מגיליון המרשם הפלילי של אותו אדם, נעשה הבחנה בין רישום פלילי לרישום משטרתי.

רישום משטרתי:

רישום משטרתי הוא רישום של המשטרה, על מספר החקירות אשר אותו אדם נחקר במשטרה, ובסופו של יום הוחלט שלא לחקור או להעמיד לדין את אותו אדם באחת מהעילות המפורטות להלן:

  • נסיבות העניין אינן מצדיקות המשך חקירתך/העמדתך לדין, מה שנקרא בעגה "חוסר עניין לציבור".
  • לא נמצאו ראיות מספיקות להעמדתך לדין.
  • אין אשמה פלילית במעשך.

חשוב לציין כי שתי העילות הראשונות גוררות אחריהן רישום משטרתי בגיליון המרשם הפלילי של אותו אדם, אולם אין הרישום המשטרתי נחשב ל"עבר פלילי" או ל"תיק פלילי". על החלטה לסגור תיק באחת מהעילות הראשונות, רשאי החשוד שנחקר לפנות לקצין שסגר את התיק בבקשה מנומקת לשנות את עילת הסגירה. תיק שנסגר בשל חוסר אשמה יימחק מרישומי המשטרה.

לאחרונה התקבל תיקון בחוק המרשם הפלילי ותקנות השבים, התשמ"א-1981 (להלן: החוק) אשר מאפשר מחיקת רישום משטרתי מגיליון המרשם הפלילי, וזאת על פי הנחיות של ראש אגף חקירות ומודיעין במשטרה. החלטה על בקשה למחיקת.

מחיקת רישום משטרתי
מחיקת רישום משטרתי

רישום משטרתי מהמרשם הפלילי מתקבלת על פי מספר קריטריונים:

א. מהות העבירות וחומרתן.
ב. הזמן שחלף ממועד ביצוע העבירה נושא החקירה.
ג. קיומם של רישומים משטרתיים אחרים.
ד. מספר הרישומים שמבוקש למחוק.
ה. גילו של המבקש.
ו. נסיבותיו האישות של המבקש.

רישום פלילי ומחיקת רישום משטרתי:

רישום פלילי הוא רישום בגיליון המרשם הפלילי של אותו אדם על הרשעות בבתי משפט או בבתי הדין צבאיים, לרבות הליך שהסתיים ללא הרשעה. רישום פלילי הוא מה שנקרא בסלנג "תיק פלילי" או גם "עבר פלילי".

מחיקת רישום פלילי מגיליון המרשם הפלילי, היינו, מחיקת הרשעות ועונשים של בתי המשפט או בתי הדין הצבאיים וגם צווי מבחן, צווים בדבר התחייבות להימנע מעבירה, וצווי שירות לתועלת הציבור אף אם ניתנו ללא הרשעה, יש לפנות בבקשה חנינה מנומקת לנשיא המדינה.

מי שנשפט והורשע בבית הדין הצבאי או בשירות מילואים על עבירות צבאיות כגון: עבירות עריקות, עבירות סמים או כל עבירה צבאית אחרת שגוררת אחריה רישום פלילי בגיליון המרשם הפלילי באזרחות, צריך לפנות בבקשת חנינה לנשיא למחיקת הרישום הנ"ל. למען הסר כל ספק, משפט בדין משמעתי, היינו, שפיטת חייל על ידי מפקדו ביחידה, גם אם העונש היה כלא, אינה גוררת אחריה כל רישום פלילי בגיליון המרשם הפלילי באזרחות, והדבר מופיע בנגררת הרשעות בתדפיס האישי של אותו חייל.

כותב המאמר הינו עורך דין פלילי שי רודה בעל משרד עורכי דין בת"א המתמחה במשפט הפלילי על כל רבדיו.

לייעוץ נוסף ניתן לפנות לעו"ד פלילי רודה באמצעות טופס יצירת הקשר שבאתר זה, או באמצעות פרטי ההתקשרות המופיעים מטה:

שד' שאול המלך 8,
בניין "בית אמות משפט", תל אביב
טל': 6938555 – 03, פקס: 6938557 – 03,
נייד: 2292229 – 050
דוא"ל: shairodalaw@gmail.com

הערה:
מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד ואינו נועד בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לשום מקרה. אין להסתמך על האמור לעיל מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.