מעצר ימים

סוג המעצר הראשון, הינו מעצר בטרם הגשת כתב האישום, הידוע בכינויו "מעצר ימים", והוא ניתן בגין מספר עילות מעצר המפורטות בהמשך. ככלל, מעצר זה ניתן לבצע רק על פי צו מעצר שניתן על ידי ביהמ"ש, אלא אם כן הוענקה בחוק סמכות מפורשת לעצור ללא צו של שופט (ראו מאמר "סמכויות השוטר").

הערכת מעצר תוך 24 שעות

אם החליט הקצין הממונה על מעצרו של החשוד ולא שחרר אותו בערובה בתחנת המשטרה, יש חובה להביא את העצור בפני שופט לצורך הארכת מעצרו בהקדם האפשרי – ולכל היותר תוך 24 שעות. במקרים חריגים, קצין ממונה רשאי להשהות את הבאת העצור בפני שופט לתקופה שלא תעלה על 48 שעות משעת המעצר.

הארכת מעצרו של החשוד בטרם הוגש נגדו כתב אישום

מעצר, להבדיל ממאסר, הינו כלי בידי היחידה החוקרת לשם השגת מטרות מסוימות, אשר למענן סבורה היחידה החוקרת כי האדם חייב להישאר במעצר. שופט רשאי לצוות על הארכת מעצרו של החשוד בטרם הוגש נגדו כתב אישום, כאשר מתקיימים התנאים המצטברים הבאים:
1. קיים חשד סביר שהחשוד עבר את העבירה המיוחסת לו.
2. העבירה היא מסוג פשע או עוון – קרי, עבירה שדינה מעל 3 חודשי מאסר.
3. מתקיימת עילת מעצר לגבי החשוד.
4. לא ניתן להשיג את מטרת המעצר בדרך של קביעת ערובה ותנאי ערובה, שפגיעתם בחירות החשוד
פחותה (מה שנקרא "חלופת מעצר").

ייצוג במעצר ימים או הארכת מעצר בטרם כתב אישום

החשוד שנמצא במעצר לא תמיד יודע מה לענות או איך להגיב מול השופט. לכן כדאי מאוד להתייעץ עם עורך דין פלילי מומחה בייצוג חשודים במהלך מעצר ימים או בארכת מעצר בטרם כתב אישום.

עו"ד פלילי שי רודה מייצג חשודים במהלך מעצר ימים – לפרטים וייצוג מקצועי התקשרו עכשיו נייד: 050-2292229

מעצר ימים

עילות המעצר:

1. שיבוש הליכי חקירה או משפט – כאשר יש יסוד סביר לחשוש כי שחרור החשוד יגרום לאחד מאלה: שיבוש הליכי חקירה, התחמקות החשוד מחקירה, העלמת רכוש, השפעה על עדים ופגיעה בראיות בדרך אחרת.
2. פגיעה בביטחון – עילת מעצר זו מתקיימת כאשר יש יסוד להניח שהחשוד יסכן את אחד מאלה: ביטחונו של אדם, ביטחון הציבור או ביטחון המדינה.
3. נקיטת הליכי חקירה – עילה זו מתקיימת כאשר ביהמ"ש שוכנע שיש צורך לנקוט בתרגילי חקירה אשר ניתן לקיימם רק אם החשוד נתון במעצר (ראה פירוט לתרגילי חקירה במאמר "חקירה משטרתית"). לעתים, חקירה משטרתית היא עניין מורכב ומסובך. כידוע, נטייתם הטבעית של בני האדם אינה להודות בביצוע העבירות, ועל המשטרה לחקור ולהשיג ראיות להוכחת האשמה. מעצר על פי עילה זו מוגבל 5 ימים, ובמקרים מסוימים ביהמ"ש יכול להאריך את המעצר עד ל-15 ימים.
4. מעצר לשם ביצוע בדיקה פסיכיאטרית.
5. מעצר אדם הנמלט ממשמורת חוקית.

הארכת מעצר ימים:

במעצר ימים, ביהמ"ש מפקח על הארכת המעצר לצורכי חקירה ולא נותן למשטרה ימי מעצר ללא הגבלה. מלבד ההגבלה של החוק, ביהמ"ש נוטה לקצץ בימים אותם מבקשת המשטרה. כמובן שהכול תלוי בחקירה עצמה, בהיקפה, במורכבותה, ולעתים – אפילו שלא אומרים זאת בפומבי – בחומרת העבירות המיוחסות לחשוד.

ראו גם: מעצר עד תום ההליכים

הצלחותיו של עורך דין פלילי שי רודה בתחום מעצר ימים:

באמצע פארק בת"א: כמעט לינץ' בחיילים בגלל סיגריה. ישראל היום, 22.5.17"
עורך דין פלילי שי רודה שחרר סוחר סמים בשל עיכוב בקבלת חוות דעת סם. ידיעות הנגב, 30.3.12
עורך דין פלילי שי רודה שחרר חשוד באונס קטינה בגלל שהמשטרה התרשלה בניהול החקירה. הארץ, 05.12.08

כותב המאמר הינו עורך דין פלילי שי רודה בעל משרד עורכי דין בת"א המתמחה במשפט הפלילי על כל רבדיו.

לייעוץ נוסף ניתן לפנות לעו"ד פלילי רודה באמצעות טופס יצירת הקשר שבאתר זה, או באמצעות פרטי ההתקשרות המופיעים מטה:

שד' שאול המלך 8,
בניין "בית אמות משפט", תל אביב
טל': 6938555 – 03, פקס: 6938557 – 03,
נייד: 2292229 – 050
דוא"ל: shairodalaw@gmail.com

הערה:
מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד ואינו נועד בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לשום מקרה. אין להסתמך על האמור לעיל מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.