עבירות זיוף

עבירות זיוף הינן העבירות החמורות בספר החוקים וחולשות על תחומים רבים, כגון: זיוף מסמך, שימוש במסמך מזויף, זיוף שטרי כסף, זיוף מטבעות.

כיום בעידן המחשב, כאשר המחשב משמש ככלי עיקרי לביצוע עבירות, בניהם גם עבירות זיוף, שבוצעו בעבר ללא מחשב ואילו היום גילו העבריינים את הפוטנציאל הגלום במחשב המאפשר להם להעצים את הפוטנציאל בפעילותם הפלילית בעבירות עבירות זיוף של מסמכים, ובמיוחד זיוף מסמכים רשמיים של המדינה, כגון: דרכון, תעודת זהות, ועבירות הזיוף של שטרי כסף.

המאמר יעסוק בעבירות זיוף במספר מספר קטקוריות, כגון: עבירות של זיוף מסמכים, שימוש במסמך מזיוף, זיוף שטרי כסף, זיוף מטבעות.

זיוף מסמכים:

הגדרת המושג זיוף יכול להיעשות באחת משלוש החלופות הבאות, זיוף מסמך הנחזה להיות מסמך אשר הוא איננו, שינוי מסמך ללא סמכות כדין והשינו כאלו נעשה כדין וחתימת מסמך ללא סמכות כדין באופן העשוי להיחזות כאילו נחתם על ידי פלוני.

הגדרת מסמך – בולים, שיקים, פנקס רוקחים, מכתבים, דרכונים, תצהיר, אישור נוטריוני, מספר מנוע של רכב, , תעודת זיהוי.

העונש על עבירת זיוף מסמך הוא מאסר בפועל עד שנה, ואולם אם זוייף המסמך בכוונה לקבל באמצעותו דבר, העונש מאסר בפועל עד 3 שנים.

עורך דין פלילי שי רודה מומחה לעבירות זיוף

שימוש במסמך מזויף:

עיקרה של עבירת השימוש במסמך מזויף הינה המודעות של אותו אדם המשתמש במסמך לכך שמסמך הוא מזויף, ואין חשיבות להיכן זויף המסמך או לרמת הזיוף של המסמך.

הגדרת של שימוש – שימוש במסמך יכול להיות באחת מאלה, מגיש, מנפק, הקראה של המסמך או כל שימוש אפילו ניסיון בשימוש.

העונש על עבירת שימוש במסמך מזויף הוא מאסר בפועל עד שנה, ואולם אם השימוש נעשה בכוונה לקבל באמצעותו דבר, העונש מאסר בפועל עד 3 שנים.

זיוף שטרי כסף:

מי שבכוונה להונות, מזייף או משנה שטרי כסף או מנפק שטר הנחזה כשטר כסף ביודעו שהוא זויף או שונה. או מי שמביא או מקבל מחוץ לישראל או רוכש או שומר שטר הנחזה כשטר כסף בידעו שהשטר מזוייף או שונה.

שטרי כסף – כל שטר או שטר חליפין שהוציא אותם בנק ישראל, ושטר כסף ושטר חליפין וכל שטר מטבע שהם הילך חוקי בישראל או בארץ שבה הוצאו.

העונש על עבירת זיוף של שטרי כסף הנו עונש מאסר עד 5 שנים.

זיוף מטבעות:

מי שעושה או מתחיל לעשות מטבע מזויפת. מי שמתקין, מחזיק או מעביר ביודעין מכשיר מותאם ומכוון לעשות בו מטבע פשוטה מזויפת. מי שקונה , מוכר, מקבל, משלם או מעביר מטבע מזויפת במחיר הנמוך מהערך שהיא מביעה או שכנראה נתכוונו שתביע, או מציע לעשות אחד מהמעשים האלה.

מטבע – מטבע של מתכת, מכל סוג וערך, הנמצאת במחזור כדין בישראל או במדינה אחרת.

מטבע מזויפת – מטבע שאינה אמתית אבל דומה למטבע אמתית, או שיש בה לדמות לה או להתקבל במקומה, לרבות מטבע אמתית שנעשה בה שינוי עד שהיא דומה למטבע בת ערך גבוה יותר, או שיש בה לדמות לה או להתקבל במקומה.

העונש על עבירת זיוף של מטבעות הינו עונש מאסר עד 7 שנים.

ראה גם :עבירות הונאההלבנת הון

הצלחותיו של עורך דין פלילי שי רודה בתחום עבירות זיוף:

עורך דין צבאי שי רודה הוציא חיילת שזייפה עשרות גימ"לים ונעדרה מהשירות לתקופה ארוכה בשלושה חודשים בעבודות צבאיות. ישראל היום, 13.11.11

כותב המאמר הינו עורך דין פלילי שי רודה בעל משרד עורכי דין בת"א המתמחה במשפט הפלילי על כל רבדיו.

לייעוץ נוסף ניתן לפנות לעו"ד פלילי רודה באמצעות טופס יצירת הקשר שבאתר זה, או באמצעות פרטי ההתקשרות המופיעים מטה:

שד' שאול המלך 8,
בניין "בית אמות משפט", תל אביב
טל': 6938555 – 03, פקס: 6938557 – 03,
נייד: 2292229 – 050
דוא"ל: shairodalaw@gmail.com

הערה:
מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד ואינו נועד בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לשום מקרה. אין להסתמך על האמור לעיל מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.