עבירות נשק בצבא

לאור המציאות הישראלית הקיימת, כאשר כלי נשק משמשים לפעילות פלילית ולהסלמת האלימות העבריינית והאידיאולוגית כאחד, מגמת בתי הדין הצבאיים להחמיר את הענישה של חיילים בגין עבירות נשק.

מי שלא מתייצב לשירות צבאי על פי צו נקרא משתמט משירות ולא עריק.

המגמה להחמיר בענישת חיילים בגין עבירות נשק באה נוכח נגישותם הקלה והפשוטה לכלי נשק, והעובדה כי מעשים אלה מסכנים את ביטחון הציבור ושלומו, וחותרים תחת ביטחון המדינה.

עבירות נשק בצבא

הגדרה של נשק:

נשק – על פי חוק השיפוט הצבאי, נשק הוא גם חלקים ואביזרים של כלי נשק, תחמושת, חמרי נפץ וציוד לחימה אחר, מכשירים המשמשים כלי עזר לפעולה או להכוונה של נשק, בין שהנשק תקין ובין שהנשק לא תקין.

הוצאת נשק מרשות הצבא:

הוצאת נשק מרשות הצבא מתקיימת גם אם הנשק פיזית לא הוצא מתחומי הבסיס, אלא הוצא ממקום בו הוא צריך היה להיות, מקום הקבע שלו, או הוסתר בבסיס.

ברור כי לצורך הענישה ישנה חשיבות למניע שמאחורי הוצאת הנשק מרשות הצבא. שונה הדבר אם הוצאת הנשק היא מעשה קונדס (נקמה במפקד על רקע התנכלות מצידו) או אם הוצאת הנשק היא לצורך מכירתו לעבריינים.

ענישה על הוצאת נשק מרשות הצבא – על פי סעיף 78 לחוק השיפוט הצבאי: חייל שהוציא נשק שלא כדין מרשות הצבא דינו – עד חמש עשרה (15) שנות מאסר.

שימוש בלתי חוקי בנשק:

עבירה נוספת של נשק, היא שימוש בלתי חוקי בנשק, ומתייחסת למספר אפשרויות – החל בהחזקת הנשק או בהפעלתו בניגוד לפקודות או להוראות הבטיחות (למשל כיוון הנשק לעבר אדם אחר כאיום או משחק בנשק) ועד לירי בנשק שאינו על פי הפקודות או על פי הוראות פתיחה באש (ירי באזור מגורים וכו').

ענישה על שימוש בלתי חוקי בנשק – על פי סעיף 85 לחוק השיפוט הצבאי: חייל שעשה שימוש בלתי חוקי בנשק דינו – עד שנתיים (2) מאסר בפועל; הפעיל את הנשק תוך שימוש בלתי חוקי דינו – עד שלוש (3) שנים מאסר בפועל.

חשוב מאוד לדעת: לפני חקירה במצ"ח בגין כל עבירת נשק, יש להתייעץ עם עורך דין צבאי אשר מתמחה במשפט הצבאי והפלילי. עורך דין צבאי מקצועי ייעץ לך כיצד לנהוג בחקירה פלילית המתנהלת נגדך במצ"ח, ובכך עשויה להימנע ממך עוגמת נפש בעתיד. עורך דין צבאי מקצועי יכול למנוע את מעצרך, והכי חשוב, עורך דין צבאי מקצועי יכול למנוע אף את הגשת כתב האישום נגדך ורישום פלילי בעתיד.

 

אולי יעניין אותך גם :

עבירת עריקות |  רישום פלילי מופחת | עבירות ביזה | מתן דגימת שתן | סמים בצבא | חריגה מסמכות | חיפוש בטלפון | פסקי דין בתחום המשפט הצבאי

עורך דין צבאי שי רודה מציג "חייל במודיעין תקף מינית חיילת ויצא בזול, הסיבה: זכה לשבחים על שירותו המועיל, הודה במעשה והביע חרטה. ידיעות אחרונות, 9.3.17"

כותב המאמר הינו עורך דין צבאי שי רודה בעל משרד עורכי דין מת"א המתמחה במשפט הפלילי על כל רבדיו.

לייעוץ נוסף ניתן לפנות לעו"ד צבאי רודה באמצעות טופס יצירת הקשר שבאתר זה, או באמצעות פרטי ההתקשרות המופיעים מטה:

שד' שאול המלך 8,
בניין "בית אמות משפט", תל אביב
טל': 6938555 – 03, פקס: 6938557 – 03,
נייד: 2292229 – 050
דוא"ל: shairodalaw@gmail.com

הערה:
מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד ואינו נועד בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לשום מקרה. אין להסתמך על האמור לעיל מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.