רישום פלילי מופחת

מהו רישום פלילי מופחת? ומתי נאשם יהיה זכאי לרישום פלילי מופחת? – על שאלות אלו אתן תשובה במאמר שלפנינו.

מהו רישום פלילי מופחת?

במשך שנים ארוכות התחבטו בתי הדין הצבאיים בבחירה בין הרשעת נאשם (שהוא חייל בשירות סדיר או קבע) בעבירה הגוררת עימה רישום פלילי (למרות שככלל, אין מוגשים כתבי אישום בגין עבירה זו נגד אזרחים בנסיבות דומות), לבין המרת סעיף האישום בסעיף אישום אשר אינו גורר אחריו רישום פלילי ואינו מכתים בכתם הפליליות את הנאשם בו.

לאחרונה, תוקן חוק השיפוט הצבאי, אשר בא לתת פתרון לדילמה שנוצרה בין העונש הראוי להיות מוטל על הנאשם, לבין הרצון להימנע מהכתמתו ברישום הפלילי המלווה את ההרשעה. תיקון החוק קובע שבהטלת עונש מסוים, הרישום הפלילי יהיה מופחת ולא מלא.

רישום פלילי מלא משמעו, רישום פלילי בגיליון המרשם הפלילי המנוהל על ידי משטרת ישראל. ככלל, רק כעבור 17 שנים מיום פסק הדין יימחק הרישום הפלילי. עד אז, המידע אודות הרישום הפלילי יהיה חשוף בפני גורמים ממשלתיים מוסמכים.

רישום פלילי מופחת משמעו, רישום אשר מידע עליו יימסר אך לגורמים ספציפיים בלבד (כמוהו "אי הרשעה" במשפט הפלילי האזרחי), ואשר יימחק תוך 5 שנים מיום פסק הדין.

 

רישום פלילי מופחת - שי רודה עורך דין פלילי מומחה

רישום פלילי מופחת – אימתי?

חוק השיפוט הצבאי קובע מספר קריטריונים מצטברים המזכים ברישום פלילי מופחת:

  1. נאשם שהורשע בעבירה מסוג עוון (עבירה שהעונש הקבוע בצידה הוא עד 3 שנות מאסר).
  2. עונש שאינו עולה על שני (2) חודשי מאסר בפועל. או;
  3. עונש שאינו עולה על ארבעה (4) חודשי מאסר בפועל אשר בית הדין הצבאי קבע כי ירוצו בדרך של עבודה צבאית.

בעבירות של היעדר מן השירות שלא ברשות – הרישום פלילי מופחת יתאפשר גם כאשר העונש המוטל על הנאשם אינו עולה על שלושה (3) חודשי מאסר בפועל.

חשוב מאוד: כאשר מוגש נגדך כתב אישום בבית הדין הצבאי, מומלץ להיוועץ עם עורך דין צבאי אשר מתמחה במשפט הצבאי והפלילי. עורך דין צבאי מומחה, ייעץ לך כיצד לנהל את התיק הפלילי ובכך עשויה להימנע מימך עוגמת נפש בעתיד. עורך דין צבאי מומחה יכול למנוע מימך רישום פלילי מלא במרשם הפלילי, ובעיקר עורך דין צבאי מומחה יכול למנוע את מאסרך.

אולי יעניין אותך גם :

עבירת עריקות עבירות ביזה | מתן דגימת שתן | סמים בצבא | חריגה מסמכות | עבירות נשר בצבא | חיפוש בטלפוןמשפט הצבאי

כותב המאמר הינו עורך דין צבאי שי רודה בעל משרד עורכי דין מת"א המתמחה במשפט הפלילי על כל רבדיו.

לייעוץ נוסף ניתן לפנות לעו"ד צבאי רודה באמצעות טופס יצירת הקשר שבאתר זה, או באמצעות פרטי ההתקשרות המופיעים מטה:

שד' שאול המלך 8,
בניין "בית אמות משפט", תל אביב
טל': 6938555 – 03, פקס: 6938557 – 03,
נייד: 2292229 – 050
דוא"ל: shairodalaw@gmail.com

הערה:
מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד ואינו נועד בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לשום מקרה. אין להסתמך על האמור לעיל מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.