עריקות מהצבא – העדר מן השירות

לאחרונה (יולי 2017), עשתה פרקליטות עריקים ונפקדים בפרקליטות הצבאית, שינוי רציני במדיניות הענישה של משתמטים מגיוס, עריקי בקו"ם, עריקי סדיר ועריקי מילואים, כך ששינתה את מדיניות העמדה לדין והגשת כתב אישום בבית דין צבאי בגין עבירה של העדר מן השירות.

לפני שאתייחס לשינוי עצמו במדיניות של פרקליטות עריקים ונפקדים בפרקליטות הצבאית בכל הנוגע להעמדה לדין והגשת כתב אישום, אגדיר את המונחים הבאים:  "משתמט", "עריק בקו"ם",  "עריק סדיר" ו "עריק מילואים" .

משתמט או משתמטת

משתמט מגיוס הוא מי שלא התייצב ליום גיוסו, בין אם לפי צו גיוס אישי שקיבל ובין אם לפי צו פוקד כללי.

עריקות בקו"ם

עריק בקו"ם הוא חייל אשר החל את היעדרותו במהלך הליכי קליטתו על ידי רשויות הצבא ולאחר גיוסו בפועל, בעוד הוא מוצב בבקו"ם, או בסמוך לאחר מכן.

עריקות סדיר

עריק סדיר הוא חייל אשר התגייס לצה"ל, השלים את הליכי החיול ואינו "עריק בקו"ם. יצויין כי מי שכבר הוצב בבסיס טירונות, למעשה החל את השירות הצבאי, ויחשב "עריק סדיר".

עריקות מילואים

עריק מילואים הוא חייל אשר נמנה עם מערך המילואים של צה"ל, ולא התייצב לשירות מילואים פעיל אליו נקרא בצו.

עריקות מהצבא
עריקות מהצבא

מדיניות העמדה לדין והגשת כתב אישום בבית דין צבאי – המצב הנוכחי

משתמט שלא התייצב ליום גיוסו למעלה מ – 540 ימים, יוגש כנגדו כתב אישום לבית הדין הצבאי. על תקופת השתמטות פחותה מ – 540 ימים, יישפט המשתמט ע"י קש"ב (קצין שיפוט בכיר) בבקו"ם.

עריק בקו"ם שתקופת היעדרותו היא למעלה מ – 180 ימים במצטבר, יוגש כנגדו כתב אישום לבית הדין הצבאי. על תקופת היעדרות פחותה מ – 180 ימים, יישפט עריק הבקו"ם ע"י קש"ב (קצין שיפוט בכיר) בבקו"ם.

עריק סדיר שתקופת היעדרותו מיחידתו היא למעלה מ – 100 ימים במצטבר, כאשר היעדרותו הנוכחית היא למעלה מ – 30 ימים, יוגש כנגדו כתב אישום לבית הדין הצבאי. על תקופת היעדרות פחותה מ – 100 ימים, יישפט החייל ביחידה ע"י קש"ב מיחידתו (אם ההיעדרות היא למעלה מ – 21 ימים יישפט החייל ע"י קש"ב מחיל משטרה צבאית).

עריק מילואים שלא התייצב לשירות מילואים שנתיים ומעלה מיום שבו היה צריך להתייצב, ושירות המילואים הוא לתקופה של 5 ימים ומעלה, יוגש כנגדו כתב אישום. על תקופת היעדרות פחותה משנתיים, יישפט חייל המילואים ביחידתו ע"י מפקדו.

היעדר מן השירות או עריקה

עריקה מהצבא – עבירה לפי סעיף 92 לחוק השיפוט הצבאי, התשט"ו-1955, היא למעשה עבירה של היעדר מן השירות מיתוך כוונה שלא לשוב לשירות צבאי כלל. ככלל, ניתן ללמוד על הכוונה שלא לשוב לשירות צבאי ככל מתקופת ההיעדרות. הגשת כתב אישום בעבירה של עריקה גוררת אחריה החמרה ניכרת ברמת הענישה הנהוגה.

ככלל, מי שנעדר מהשירות לקופה של למעלה מ – 5 שנים, ואם נשפט בעבר בבית דין צבאי בעבירה של היעדר מן השירות לפי סעיף 94 לחוק השיפוט הצבאי, אז לתקופה של מעלה מ – 3 שנים, יוגש כנגדו כתב אישום בעבירה של עריקה.

 

חשוב מאוד!!! בעבירה של היעדר מן השירות או בעבירה של עריקה, לא דיי להתייעץ עם עורך דין פלילי, אלא יש להתייעץ עם עורך דין צבאי אשר בקיא בחוק השיפוט הצבאי ובהנחיות התביעה הצבאית הראשית. מדובר בעבירה פלילית ייחודית לצבא אשר אין לה מקבילה בדין הפלילי האזרחי.

 

ייעוץ וייצוג של עורך דין צבאי אשר בקיא בחוק השיפוט הצבאי ובהנחיות התביעה הצבאית יכול לחסוך לך הרבה ימי מאסר ועוגמת נפש.

אולי יעניין אותך גם :

הצלחות של עו"ד צבאי שי רודה בתחום עבירות עריקות:

עורך דין צבאי שי רודה סוגר את התיק אחרי 11 שנות עריקות: רק 18 ימים בכלא ל"מר ישראל", ישראל היום, 9.8.16
עורך דין צבאי שי רודה מייצג נציג ישראל ל"מר עולם" נעצר: 11 שנה עריק מצה"ל. Ynet 24.07.16
עורך דין צבאי שי רודה הוציא משתמטת לתקופה של 9 שנים ללא רישום פלילי, חדשות וואלה, 13.12.14
עו"ד צבאי שי רודה הצליח בערעור והוציא חייל שהואשם בעריקות לתקופה של 7 שנים במאסר של 6 חודשים. ידיעות תל אביב, 13.06.14
עורך דין צבאי שי רודה הוציא משתמטת מצה"ל במשך 6 שנים במאסר של 4 ימים. ידיעות תל אביב, 19.4.13
עורך דין צבאי שי רודה הוציא משתמטת מצה"ל במשך 12 שנים במאסר של 23 ימים. ידיעות השרון, 1.6.12
עורך דין צבאי שי רודה מייצג משתמטת מצה"ל במשך 12 שנים. ידיעות השרון, 18.5.12
עורך דין צבאי שי רודה הוציא חיילת שזייפה עשרות גימ"לים ונעדרה מהשירות לתקופה ארוכה בשלושה חודשים בעבודות צבאיות. ישראל היום, 13.11.11
עורך דין צבאי שי רודה הוציא נאשם בעשרים שנים עריקות מצה"ל בשמונה חודשי מאסר. 4.3.09, YNET

כותב המאמר הינו עורך דין צבאי שי רודה בעל משרד עורכי דין מת"א המתמחה במשפט הפלילי על כל רבדיו.

לייעוץ נוסף ניתן לפנות לעו"ד צבאי רודה באמצעות טופס יצירת הקשר שבאתר זה, או באמצעות פרטי ההתקשרות המופיעים מטה:

שד' שאול המלך 8,
בניין "בית אמות משפט", תל אביב
טל': 6938555 – 03, פקס: 6938557 – 03,
נייד: 2292229 – 050
דוא"ל: shairodalaw@gmail.com

הערה:
מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד ואינו נועד בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לשום מקרה. אין להסתמך על האמור לעיל מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.