אלימות בצבא

בצה"ל, לצערנו הרב, קיימים לא מעט מקרי אלימות בין חיילים. במערכת כה גדולה ומסועפת, שבה נמצאים לא פעם חיילים שלא להוטים לשרת בה, חשוב לטפל בנושא האלימות ולדעת מהן הזכויות שלכם.

עבירות אלימות בצבא כל מה שאתם חייבים לדעת…

בכל רגע נתון עוקבים בצה"ל אחרי מקרי אלימות בצבא המבוצעים על ידי חיילים ומפקדים. בנתונים שפורסמו בפברואר 2020 ,על ידי דו"ח ממלא מקום נציב קבילות החיילים, לגבי האלימות בשנת 2019, התגלה אמנם שחלה ירידה של 10% בקבילות החיילים בכל הנוגע לעבירות אלימות, אך מנגד חלה עלייה באלימות המפקדים כלפי החיילים. מצוין כי מדובר בשימוש בכוח מופרז ואלימות מילולית תוך שימוש באמירות גזעניות, כשאותו דו"ח מציין כי "מדובר במעשי תוקפנות שאין להם כל מקום בחברה".

 מה אני עושה אם תקפו אותי?

כל חייל אשר חווה תקיפה בצבא, לבטח אם מדובר בתקיפה פיזית אלימה, חייב ראשית כל, להבין שיש לו/לה למי לפנות. המערכת הצבאית איננה סובלת ולא עוברת לסדר היום במקרים חמורים של אלימות. חשוב כמובן להבהיר שחיילים אשר בוחרים להשיב באותו המטבע, כנגד חייל שהתנהג כלפיהם באלימות, בוחרים להתנהל באופן פסול בעצמם, והדבר לא רק שלא יביא לפתרון הבעיה אלא רק יחמירה.

חיילים אשר חוו תקיפה אלימה, מחויבים לדווח על כך למפקדם הישיר או למפקד יחידתם. אם ניקח למשל, מקרה של אלימות בתוך פלוגת חיילים כנגד אחד מהחיילים, רצוי שאותו חייל יפנה הן למפקדו האישי והן למפקד הפלוגה, כדי שאלו יוכלו לפעול בצורה נחרצת ומהירה. מעבר לכך, במידה ואותם חיילים אינם חשים בנוח, מכל סיבה שהיא, לפנות אל מפקדם, שמורה להם הזכות לפנות לגורמים אחרים בצבא, בין אם גורמים ביחידה עצמה, דוגמת המשקית ת"ש, קצינת הת"ש או קצין הרפואה ביחידה א שהם יכולים לפנות לגורמים אחרים בצה"ל אשר אמונים על נושאים אלו.

הנקודה החשובה ביותר היא שעל החיילים להבין שאסור להם להתעלם ממצב של אלימות פיזית או מילולית כלפיהם, שכן התנהגות זו חייבת להיפסק ואין שום סיבה לבחור לסבול בשקט. ברוב המקרים צה"ל מטפל בצורה הולמת בחיילים סוררים הנוהגים באלימות, לבטח אם נהגו באלימות קשה שגרמה לנזק מתמשך או בלתי הפיך.

מה נחשב לעבירת אלימות בצבא?

עבירות האלימות בצה"ל מוגדרות כפגיעה פיזית או מילולית בין חיילים ופגיעה של חיילים באזרחים. בתוך אלו הוגדרו גם מקרים של אלימות פיזית במסגרת טקסי "זובור" שהיו נערכים לרוב ביחידות קרביות, בהם היו מקדמים ב"ברכה" חיילים חדשים לפלוגות המבצעיות בטקסים שכללו אלימות והשפלות.

 מה העונש על אלימות בצה"ל?

העונשים בצה"ל על מקרי אלימות זהים לאלו במישור האזרחי. כך שכל מקרה של אלימות במסגרת הצבאית, נבחן באופן ישיר לאותו מקרה ספציפי באמצעות מצ"ח ובהמשך על ידי מערכת המשפט הצבאית. חומרת הענישה תקבע על בסיס המקרה עצמו ואופן הענישה באזרחות. במקרים ובהם חלה תקיפה אלימה של חייל אחד כנגד חייל אחר, יכול החייל התוקף לקבל עד שנת מאסר בפועל. במקרה וחייל תקף שוטר צבאי, יכול העונש להגיע עד לחמש שנות מאסר בפועל.

ייעוץ לפני משפט צבאי על עבירת אלימות בצבא

ההתייחסות בצה"ל לעבירות אלימות מקבלת ביטוי כמו באזרחות, לחיילים שמורה הזכות לייצוג משפטי של עו"ד בטרם החל הליך של משפט צבאי. כאשר מתחיל הליך זה חשוב שהחייל המואשם בעבירת אלימות ייוצג על ידי עו"ד. כך יוכל כל חייל לקבל ייצוג ראוי והולם ואף להסביר את עמדתו כנגד האישומים העומדים נגדו.

ייצוג חיילים וקצינים במשפט צבאי

עורכי דין להם התמחות בייצוג חיילים מול מערכת המשפט הצבאית, מדגשים עד כמה חשוב לעשות שימוש מושכל בזכות זו מול בית המשפט. הרשעה על אלימות של חייל במסגרת הצבא, תלווה אותו אל האזרחות ועל כן אין כל סיבה שהחייל ומשפחתו יוותרו על ייצוג הולם של עו"ד מנוסה בתחום המשפט הצבאי.

כותב המאמר הינו עורך דין צבאי שי רודה בעל משרד עורכי דין מת"א המתמחה במשפט הפלילי על כל רבדיו.

לייעוץ נוסף ניתן לפנות לעו"ד צבאי רודה באמצעות טופס יצירת הקשר שבאתר זה, או באמצעות פרטי ההתקשרות המופיעים מטה:

שד' שאול המלך 8,
בניין "בית אמות משפט", תל אביב
טל': 6938555 – 03, פקס: 6938557 – 03,
נייד: 2292229 – 050
דוא"ל: shairodalaw@gmail.com

הערה:
מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד ואינו נועד בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לשום מקרה. אין להסתמך על האמור לעיל מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.