צו הגנה למניעת אלימות במשפחה

לצערנו, אלימות לא מתקיימת רק בין שני אנשים זרים אלא גם לא מעט פעמים בין שני אנשים מאותה המשפחה. כולנו שומעים השכם והערב בעיקר בתקשורת על מקרים של אלימות בין הורה לילד, בין ילד להורה, בין בני זוג ובין אחים, אלימות שיכולה להיות אלימות פיזית או מינית ויכולה להיות גם חמורה מאוד.

החוק בא להגן על אותו בן משפחה חלש, בן משפחה שצריך הגנה שאם לא כן הוא עלול להיפגע בשנית (או בפעם המי יודע כמה) וצו הגנה למניעת אלימות במשפחה כשמו כן הוא, צו שמגן על החלש מפני פגיעה.

מה אוסר הצו?

צו מניעת אלימות במשפחה אוסר קודם כל על האדם החשוד כפוגע מלהמשיך ולעשות את מעשיו. בנוסף, צו זה גם אוסר על הפוגע הפוטנציאלי להגיע לדירתו של הנפגע או אפילו להתקרב אליה, גם אם הדירה היא דירה של הפוגע באופן חלקי או מלא. צו זה גם אוסר על אדם למנוע מהנפגע לעשות שימוש בנכס השייך לו גם אם לאדם הפוגע יש חלק בנכס.

צו הגנה כזה אוסר על מקבל הצו לשאת עליו נשק והנשק מוחרם כמו גם יכול להורות על אמצעים שונים כמו ערובה וכדומה.

מי יכול לבקש את הצו?

צו הגנה למניעת אלימות במשפחה יכול לבקש כל מי שחושש מאלימות של מי מבני משפחתו בין אם כבר הופעלה עליו אלימות בעבר ובין אם הוא רק חושש מאלימות עתידית. בנוסף, זהו צו שכל אדם מטעמו של הנפגע יכול לבקש כמו גם עובד סוציאלי, תובע משטרתי או היועץ המשפטי לממשלה. גם בן זוג מאותו המין יכול לבקש את הצו, כך לדוגמא בני זוג גברים או בנות זוג נשים יכולים לבקש את הצו כנגד בני זוגם.

מתי בית המשפט יאשר את הצו?

בית המשפט יאשר את הצו במקרים הבאים. ראשית, אם קיים חשש סביר שמי שאמור לקבל את הצו אכן מהווה סכנה למי שמבקש את הצו בית המשפט יאשר את הבקשה. בנוסף, אם התבצעה כבר אלימות כלפי מבקש הצו זמן קצר לפני הבקשה, בית המשפט יאשר את הבקשה ואף בהליך מהיר. הבקשה יכולה להיות מוגשת גם רק במעמד אחד משני הצדדים אך בית המשפט יקבע דיון בו שני הצדדים ישתתפו.

שכירת שירותיו של עורך דין

אם נתקלתם באלימות כלפיכם מבן משפחה או שראיתם שהתבצעה עבירת אלימות כלפי חסר ישע כלשהוא, אתם צריכים עורך דין פלילי שמתמחה באלימות במשפחה כמה שיותר מהר. עורך דין פלילי כזה יגיש עבורכם את הבקשה ויידע איך לעשות את זה על הצד הטוב ביותר ובהתאם לפרוצדורה המתבקשת. עורך דין פלילי לאלימות במשפחה צריך להיות עם ניסיון רב במקרים מעין אלו וכמובן עם הרגישות הראויה.