עבירת סחיטה בכוח שלא כדין

יש סוגים שונים של עבירות סחיטה וההגדרה של סחיטה היא: הנעה של אדם לעשות מעשה מסוים או להימנע ממעשה מסוים שהוא רשאי לעשות באמצעות שימוש באיומים או כוח כלפיו. רובינו שומעים מידי פעם בתקשורת על מקרה "פרוטקשן" כזה או אחר או בשפת העם, סחיטה של בעל עסק לשלם לעבריין בשביל ש"ישמור" לו על העסק.

הסחיטה יכולה להיות בכל מקום והיא יכולה להיות חמורה יותר או פחות. יש סוגים שונים של עבירות סחיטה והחוק מבדיל ביניהם:

• סחיטה מינית

סחיטה מינית היא איום בהפצה של תמונות חושפניות או קטעי וידאו של אדם אחר על מנת לקבל טובת הנאה כזו או אחרת. יש מפורסמים רבים שסובלים מהבעיה הזו, אדם מסוים שמצליח לשים את ידו על חומרים אינטימיים שלהם מאיים עליהם וסוחט אותם על מנת לקבל מהם כסף בכדי שבוא לא יפרסם את החומרים הללו.

• סחיטה באיומים

סחיטה באיומים יכולה להיות בכל דרך. במילים, בכתב, בשפת גוף או בהתנהגות. סחיטה באיומים היא איום לפגוע בגופו, ברכושו, בחירותו או בשמו של אדם בשביל להשיג גם כן טובת הנאה כלשהיא.

• סחיטה בכוח

סחיטה בכוח כשמה כן היא, שימוש בכוח פיזי על מנת לסחוט אדם לבצע או שלא לבצע פעולה כלשהיא. וזה לאו דווקא אלימות כמו שאנו מכירים אותה אלא גם האכלה או השקייה בכוח עשויים להיות סחיטה בכוח.

סחיטה בכוח – העונש

החוק רואה בסחיטה כשלילת חירותו של אדם ומעשה שעשוי לגרום לנפגע נזק פיזי או נפשי משמעותי ובשל כך העונש על עבירה זו הוא כבד והוא מגיע עד ל-7 שנות מאסר. כמות השנים הללו על פי החוק היא במידה ורק התקיימו האיומים אך אם האיומים קוימו העונש עשוי להיות גם 9 שנות מאסר בפועל.

החשש בציבור והתייחסות בית המשפט

עבירות סחיטה נעשות בדרך כלל על ידי עבריינים והציבור חושש מאותם עבריינים וברובם של המקרים הוא לא יגיש בכלל תלונה בעניין מחשש שיורע לו או לקרוביו. בית המשפט רואה באיומים שלילת חירותו של אדם ומתייחס לכך במלוא החומרה, ולכן כשכבר מוגשת תלונה בית המשפט "מנצל" זאת על מנת להרתיע את הציבור מביצוע עבירה מעין זו.

אם נעצרת או שאתה חשוד בעבירה באיומים בכוח, דע לך שאתה עלול לבלות לא מעט זמן בכלא ולכן הדבר הראשון אתה צריך לעשות הוא לשכור את שירותיו של עורך דין פלילי. עורך דין כזה שמומחה באיומים ובאלימות בכלל ינסה להוכיח שלא היו איומים ואם בית המשפט לא ישתכנע הוא ינסה להפחית את העונש עד כמה שניתן. בבחירת עורך דין פלילי למטרה הזו חשוב לבחור בעורך דין בעל ניסיון בסחיטה באיומים, עורך דין שכבר טיפל במקרים כאלו בעברו.