נהיגה בשכרות בקרב בני נוער

בישראל יש לצערנו לא מעט תאונות דרכים, תאונות שקורות מסיבות שונות בהם תשתיות לקויות, בעיות מכניות ברכב, מזג אויר ואחרות, אך הסיבה העיקרית לתאונות הללו היא הסיבה האנושית. אנשים מדברים בנייד בזמן הנהיגה או מתעסקים איתו, עולים עייפים או לא מרוכזים על ההגה, נוהגים במהירות מופרזת וכמובן, נוהגים בשכרות.

נהיגה בשכרות נפוצה בעיקר בקרב צעירים וגם בקרב בני נוער מה שמעלה לא מעט שאלות לגבי גילם ומה החוק אומר בעניין כמו גם לגבי האחריות ההורית. אין ספק שנהיגה בשכרות היא אחת מעבירות התעבורה החמורות ביותר ובית המשפט מתייחס אליהן בהתאם.

המאפיינים לנהיגה בשכרות בבני נוער

יש מאפיינים שונים לאותה נהיגה בשכרות, מאפיינים שבסופו של דבר גורמים לנהיגה תחת השפעת אלכוהול מה שיכול להיגמר רע מאוד לנהג או לסביבתו. מאפיין אחד הוא המאפיין החברתי, בני נוער נוטים להרשים את החברים שלהם ולא לחשוב לפני שהם עושים משהו כזה, והרשמה של החברים על ידי שתיית אלכוהול יחד עם עלייה על ההגה היא שילוב מסוכן מאוד.

מאפיין נוסף הוא המאפיין הפיזיולוגי, מה שאומר שלא כמו במבוגרים כמות קטנה הרבה יותר של אלכוהול עשויה להשפיע. עוד מאפיין הוא מאפיין הזמן, שתיית אלכוהול מתבצעת לרוב בלילה ונהיגה בלילה מורכבת יותר מאשר ביום, וכשיש שילוב בין חוסר ניסיון בנהיגה יחד עם אלכוהול התוצא עלולה להיות קטלנית.

ענישה

החוק אם כן מתייחס בחומרה לנהיגה תחת השפעת אלכוהול בין אם הנהג הוא מתחת לגיל 18 ובין אם הוא מעליו. כשמדובר על קטין מתחת לגיל 18 התיק יידון בבית המשפט לנוער בין אם הוא עם או בלי רישיון נהיגה. הענישה על בני נוער מעל גיל 18 שנוהגים תחת השפעת אלכוהול יכולה להיות שלילת רישיון לשנתיים כמו גם פסילה על תנאי, מאסר על תנאי, קנס וכדומה בהתאם לחומרת המקרה. היום יותר מפעם, בית המשפט מחמיר מאוד בענישה, בכדי לגרום להרתעה בקרב בני נוער והציבור בכלל, והענישה תהיה כמעט תמיד מעל לרף המינימום שהינו שלילה של שנתיים.

שכירת שירותיו של עורך דין

אם נתפסתם נוהגים תחת השפעת אלכוהול ואתם מתחת לגיל 18 או מעליו, ויש לכם או אין לכם רישיון נהיגה, אתם צריכים עורך דין פלילי, עורך דין תעבורה שילווה אתכם. עורך דין כזה יבחן את הנושא וינסה לבטל עבורכם את העונש או לפחות ינסה להפחית עד כמה שניתן את חומרת העונש.

ההבדל בין שכירת שירותיו של עורך דין בעל ניסיון או אי שכירת שירותיו של עורך דין בעל ניסיון יכול להיות ההבדל בין שלילה קצרה לשלילה ארוכה או קנס מופחת או מוגבר, ובכל מקרה חשוב להיעזר בעורך דין מנוסה שמכיר את רזי החוק ויוכל לסייע לכם.