מדיניות אי הפללה לצרכני קנאביס

יש לא מעט מדינות בעולם בהן שימוש בקנאביס לשימוש עצמי הוא חוקי מה שלא כן בישראל. בישראל יש כבר שנים רבות ויכוח האם לאשר את הקנאביס לשימוש עצמי בחוק או שלא, אך בשנים האחרונות חל מפנה משמעותי בכל הקשור בהתנהלות המשטרה אל מול מעשנים שנתפסו עם החומר.

הרפורמה היא של השר לביטחון פנים גלעד ארדן שיזם את מדיניות אי הפללה לצרכי קנאביס, מדיניות שנוגעת אך ורק למחזיקי הסם בכמות לשימוש עצמי. בהגדרה, כמות לשימוש עצמי היא של עד 15 גרם ויש מספר מדרגות למדיניות הזו.

מה אומרת המדיניות החדשה?

המדיניות החדשה נוגעת למספר הפעמים בהם נתפס אדם עם קנאביס וכמובן לפרמטרים נוספים. במידה ואדם נתפס בפעם הראשונה עם כמות של עד 15 גרם (לשימוש עצמי) השוטר אמור לבחון את התנהגות האזרח כמו גם את מראה הסם, הריח שלו ומאפיינים נוספים ולקבוע האם הוא לשימוש עצמי או למסחר.

לאחר מכן השוטר יבדוק מהו העבר של האדם שמולו והאם הוא עומד בקריטריונים למדיניות. אם זו הפעם הראשונה, הוא יקבל דו"ח של 1,000 שקלים ויודה באחזקה ולא ייפתח לו תיק פלילי. בפעם השנייה הקנס כבר יהיה של 2000 שקלים והמקרה יירשם ברישומי המשטרה לצרכי מעקב. בפעם השלישית כבר תפתח חקירה בעניינו. בפעם הרביעית כבר יופעל הליך פלילי והמשטרה תשאף להגיש כתב אישום כנגד מחזיק הסם.

עשה ואל תעשה

אם נתפסת על ידי שוטר בעודך מחזיק את הסם (מעשן ג'וינט) הדבר הראשון שאסור לעשות הוא לא לנסות להסתיר אותו או לזרוק אותו. זה עלול להיחשב כשיבוש הליכי חקירה וזה יכול לסבך את כל העניין. אל תנסו לשקר ולטעון שהסם לא שייך לכם כי למשטרה יש דרכים לבדוק את זה (כמו טביעות אצבעות) אם יש חומר מחשיד כלשהוא כלפיכם השוטר יכול לבקש מכם להתלוות אליו לתחנת המשטרה ולכם יש את הזכות לשכור את שירותיו של עורך דין פלילי לצד זכות השתיקה. בתחנת המשטרה אתם עלולים להתבקש לעבור חיפוש ואתם רשאים לסרב לחיפוש כזה ולבקש הסבר מניח את הדעת לגביו. בכל מקרה הדבר הנכון ביותר יהיה לשכור את שירותיו של עורך דין פלילי, עורך דין מתמחה בתחום.

לשכור עורך דין כמה שיותר מוקדם

עורך דין פלילי שמתמחה בתחום מדיניות אי הפללה למשתמשי קנאביס יסייע לכם להבין קודם כל איפה אתם עומדים. הוא יסייע לכם ויסביר לכם מהם השלבים הבאים ומה עליכם לעשות ומה לא לעשות. הוא ייצג אתכם במהלך החקירה או אחריה אם יהיה המשך לעניין, ואם הוא מקצועי מספיק הוא ישאף להוציא אתכם מהעניין עוד לפני הליך פלילי. אין ספק ששכירת שירותי עורך דין צריכה להיות כמה שיותר מוקדם במקרה כזה.