כל מה שצריך לדעת על רישום משטרתי בישראל

כל מי שהיה פעם בחקירה משטרתית כלשהיא נרשם במשטרה, רישום שמתעד את החקירה ואת התיק. חשוב לדעת שיש שני סוגים של רישום – רישום משטרתי ורישום פלילי אך בכל מקרה, אם נסגר תיק מחוסר אשמה או בזיכוי לא יישאר שום רישום.

שני המצבים אם כן הם רישום פלילי ורישום משטרתי, כשהרישום הפלילי הוא רישום של מי שהורשע בעבירה פלילית כלשהיא והרישום הזה נשאר איתו. רישום משטרתי הינו רישום במקרה ועילת סגירת התיק לא היתה חוסר אשמה או זיכוי מלא. כל רישום שהוא יכול להזיק לרשום בין אם הוא משטרתי ובעיקר אם הוא פלילי, ורישומים כאלו יכולים להזיק במקרים כמו קבלה לעבודה במערכת הביטחון וכדומה.

האם אפשר לבטל אותם?

אכן, גם את הרישום הפלילי וגם את הרישום המשטרתי ניתן לבטל, ואת זה צריך לעשות עם שימוש בעורך דין פלילי. את הביטול ניתן לעשות על ידי הגשת הבקשה המתאימה ולאחר דיון בה ייקבע האם יש עילה למחוק את הרישום או שלא. כשמדובר על רישום פלילי, כל אחד שעבר עבירה פלילית יידע את זה אך כשמדובר על רישום משטרתי, לא תמיד הרשום יודע את זה מכיוון שכל אחד יכול להיחקר במשטרה וכל תיק פתוח שקשור אליו גם אם בהווה כבר אין לו קשר עם התיק ישאיר את הרישום. אז איך יודעים אם יש רישום משטרתי? ניגשים לתחנת המשטרה ומבקשים הוצאת גיליון רישום פלילי שכולל תדפיס רישום משטרתי.

העילות למחיקת רישום משטרתי

כאמור, רישום משטרתי יכול להיות במקרה בו אדם לא הואשם אך התיק נסגר בחוסר אשמה. מי שרוצה למחוק את הרישום המשטרתי שלו צריך לפנות ולקבל את שירותיו של עו"ד פלילי מומלץ, עורך דין עם ניסיון בתחום שיעשה אחד מהשניים.

או שהוא יבקש לשנות את עילת סגירת התיק מה שאומר שאם התיק לדוגמא נסגר מחוסר ראיות ולא מחוסר אשמה הוא יבקש לסגור את התיק מחוסר אשמה שלאחריו אין רישום משטרתי, והאופציה השנייה היא לבקש לבטל את הרישום בעילות שונות כמו זמן רב שעבר מקרות המקרה וכדומה.

מהם שיקולי המשטרה לעניין מחיקת הרישום המשטרתי?

בעת הדיון בבקשת מחיקת רישום משטרתי יש שיקולים שונים שנלקחים בחשבון. שיקול אחד הוא חומרת העבירה, האם מדובר על עבירה קלה או חמורה. שיקול נוסף הוא מה קרה עם זה שרשום בחלוף הזמן? האם הוא אדם נורמטיבי שלא הסתבך יותר עם המשטרה או שלא? עוד שיקול משמעותי הוא האם יש רישומים נוספים בתיקים אחרים? מה שמעיד על האדם הרשום והשיקול הנוסף הוא כפי שציינו כמה זמן עבר מהרישום.
חשוב אם כן להיעזר בעו"ד פלילי מומחה בשביל להגדיל משמעותית את הסיכויים להצליח ולמחוק את הרישום.