כיצד ניתן למחוק רישום פלילי במשטרה

רישום פלילי יכול להיות גורם מעכב או מונע לגמרי מדברים שונים בחיים, ובעיקר מקבלה למקומות עבודה ספציפיים. רישום פלילי הוא רישום של עבירה שבגינה הורשע אדם והוא נשאר עוד שנים רבות בתיעוד של המשטרה. המניעה היא בדרך כלל בעבודה בגופים ביטחוניים שונים או בתפקידים שונים אחרים.

החוק מגדיר שתי תקופות לאחר ההרשעה – תקופה אחת היא תקופת ההתיישנות שלאחריה רק גופים ספציפיים מאוד שמוגדרים בחוק יוכלו לגשת לרישום, והתקופה השנייה היא תקופת המחיקה, תקופה של 10 שנים לאחר תקופת ההתיישנות שלאחריה הרישום "נמחק" (הוא לא באמת נמחק אלא האפשרות לגשת לרישום הופכת לעוד יותר מצומצמת)

חשוב לדעת שישנם עבירות חמורות במיוחד כמו עבירת רצח שלא חלה עליהן התיישנות או מחיקה לכל החיים.

שי רודה עורך דין פלילי מומחה למקרים של מעצר ימים

רישום פלילי אינו רישום משטרתי

רישום פלילי ורישום משטרתי הינם שני דברים שונים. רישום פלילי הוא כפי שציינו רישום שנעשה לאחר הרשעה בבית משפט של אדם בעבירה לעומת רישום משטרתי שהינו רישום לאחר שתיק נסגר מחוסר ראיות או חוסר עניין לציבור אך לא בשל זיכוי מלא, שאז המחיקה מגיעה מידית. מחיקת רישום פלילי היא משהו שהרבה יותר קשה לעשות אך כל אדם זכאי לנסות את מזלו ולבקש מחיקה של הרישום הפלילי.

התנאים

מהות העבירה

מהות העבירה היא מרכיב חשוב בהחלטה האם לבטל רישום של תיק סגור. יש עבירות עם חומרות שונות ולכל חומרה יש את ההשלכות שלה בהחלטה.

כמות הרישומים

גם כמות הרישומים משליכה על ההחלטה האם למחוק תיק סגור או שלא. כמובן שככל שיש יותר רישומים פליליים מה שאומר שהאדם מועד קטנים הסיכויים למחיקת תיק כזה.

סיבות משטרתיות

למשטרה עשויות להיות סיבות שונות שבגינן היא תעדיף לשמור את הרישום הפלילי ולא למחוק אותו.

הזמן שחלף מהאירוע

אצל קטין הזמן שעבר מביצוע העבירה מתחלק לשניים. אם מדובר על עבירה מסוג עוון, צריכים לעבור לפחות 5 שנים. אם מדובר על עבירה מסוג פשע, צריכים לעבור לפחות 7 שנים. אצל אדם מבוגר צריכים לעבור לפחות 7 שנים אם מדובר על עבירה המוגדרת כעוון ולפחות 10 שנים על עבירה שמוגדרת פשע.

איך מגישים את הבקשה ולמה צריך עורך דין?

ניתן להגיש בקשה לביטול רישום פלילי ולשלוח אותה אל המטה הארצי בירושלים. עורך דין פלילי יכול לסייע מאוד במצב כזה מכיוון שצריך לפרט את סיבת הבקשה והטענות השונות שתומכות בביטול הרישום. את זה עורך דין פלילי בעל ניסיון יעשה בצורה הטובה ביותר. הוא יודע איך להתנסח נכון ואילו טענות כדאי לשטוח והוא ילווה את כל ההליך מתחילתו ועד סופו. עורך דין פלילי עם ניסיון יכול לעשות את ההבדל בין דחיית בקשת המחיקה לבין הגדלה משמעותית של הסיכויים למחיקת הרישום הפלילי לאחר הגשת הבקשה.