חיפוש לא חוקי של שוטרים

כחלק מעבודתם, שוטרים מבצעים מידי פעם חיפוש על גופו של אדם או חיפוש ברכושו (ביתו), מה שקורה במידה ויש להם חשד סביר שהחשוד נושא עליו סמים, נשק או כל אמצעי אחר שאינו רשאי לשאת עימו. עד לפני כמה שנים חיפוש לא חוקי של שוטרים לא היה מביא לידי פסילת הראיות שנתפסו, מה שאומר שאם היו תוצאות לחיפוש על אף שהוא לא היה חוקי בית המשפט היה מקבל את הראיה. היום ובעקבות מספר פסקי דין כל מה שנוגע לעניין שוטרים וחיפוש על הגוף\בבית שאינו חוקי יכול להביא לפסילת הראיות ואף כדי ביטול כתב האישום.

מה צריך להתקיים בכדי שניתן יהיה לעשות חיפוש?

שוטר אם כן לא יכול לבצע סתם כך חיפוש ברכושו או בגופו של אדם ומה שצריך להיות זה יסוד סביר לחשד לפיו נעברה עבירה כלשהיא. מצב נוסף בו ניתן לבצע חיפוש הוא כשיש צו משפטי או במידה ויש הסכמה לביצוע חיפוש מעין זה. הבעיה היא שהמונח "הסכמה" נתון לפרשנויות, מה שאומר שהשוטרים עושים לעיתים מניפולציות שונות על מחופשים בכדי ש"יאשרו" להם את החיפוש.

הנה כמה דוגמאות לכך: דוגמא אחת היא שימוש ברטוריקה מפחידה שגורמת לאדם "לאשר" את החיפוש. אם לצורך העניין שוטר שואל אזרח: "אין לך מה להסתיר ממני באוטו שלך נכון?" והאדם עונה "מה פתאום" זה יכול להתפרש כאילו יש הסכמה והשוטר יבצע את החיפוש מיד לאחר מכן. דוגמא נוספת היא אמירה של שוטר: "זוז הצידה, אנחנו נעשה עכשיו חיפוש" והאזרח זז הצידה מה שגם כן יכול להתפרש כאילו הוא הסכים.

שי רודה עורך דין פלילי מומחה למקרים של מעצר ימים

עשה ואל תעשה

אם נתקלת בשוטרים והם רוצים לעשות עליך חיפוש או בבית שלך, ברכב או בכל רכוש אחר שלך אתה רשאי לסרב לחיפוש. אם אין להם עילה לביצוע החיפוש או חשד סביר יכול מאוד להיות שזה יהיה חיפוש לא חוקי. כל מה שאתה צריך לעשות הוא לסרב בנימוס ולהגיד שאתה לא מוכן לחיפוש וכמובן, לא לעשות שימוש בשום סוג של אלימות כלפי השוטר, לא מילולית ובטח לא פיזית. עדיף לך שהחיפוש יבוצע, ולאחר מכן עורך דין פלילי שייצג אותך יבהיר שהחיפוש לא היה חוקי. עוד דבר חשוב אם אפשרי, לתעד. היום כשלכולם יש מצלמה אתה יכול לבקש ממישהו שיצלם עבורך את החיפוש הלא חוקי.

למה אתה חייב עורך דין?

היום כפי שציינו חיפוש ללא חשד סביר או צו בית משפט יהיה חיפוש לא חוקי וחיפוש כזה יכול לגרום לביטול כתב האישום לאחר מכן אם יש ייצוג מקצועי. עורך דין פלילי במקרה כזה יבחן את החיפוש ואת חוקיותו ואם הוא לא חוקי הוא יבהיר שהוא אכן כזה ויכול מאוד להיות שזה מה שיוציא אותך מהבוץ. חשוב לשכור את שירותיו של עורך דין פלילי בעל ניסיון בתחום.