מה הם הזכויות שלכם בעת חקירת מצ"ח?

אין כמעט אדם במדינה אשר לא עבר צבא, או לפחות מכיר אנשים אשר עברו צבא במדינה. לכן, הגיוני שלפחות חלק מאתנו יכירו אנשים שנחקרו על ידי מצ"ח בזמן כזה או אחר במהלך שירותם. אך, האם כולנו יודעים למי לפנות? האם בכל מקרה של עצירה בצה"ל נצטרך עורך דין צבאי? האם מצ"ח מספקים שירותי סנגוריה? וכמה באמת מן החיילים משתמשים בעו"ד פלילי? אם השאלות הללו מעניינות אתכם, המשיכו לקרוא (מאמר זה איננו מכיל מידע משפטי).

מצ"ח, למי שלא יודע, היא המשטרה הצבאית החוקרת. ככלל, ניתן לקרוא עליהם באתר שלהם, אולם נציין כי זו מעין זרוע של המשטרה הצבאית. משטרה צבאית חוקרת, כשמה כן היא – חוקרת מקרים של עבירה על החוק בצה"ל, שהוא כידוע החוק הפלילי.

האם בכל עבירות צה"ל אפשר לבקש ייצוג מטעם הסנגוריה הצבאית?

ככלל, ניתן להיכנס לאתר הסנגוריה הצבאית ולגלות עוד פרטים אודות העניין הזה. חשוב לציין כי ניתן לברר האם קיימת זכות היוועצות עם עו"ד צבאי, או עו"ד פלילי גם במידה ותשובת הסנגוריה היא שלא ניתן לקבל ייצוג. אולם, היות ומאמר זה איננו מכיל מידע משפטי, ייתכן וכל חייל רשאי לייצוג ולכן, שוב, חשוב לבדוק עניין זה לעומק.

עורך דין צבאי וזכויות חיילים – מה הקשר?

הקשר הישיר הוא, שככל הנראה רק מי שקיבל הסמכה של הסנגוריה הצבאית באמת מבין בזכויות חיילים, כשם שמי שלמד להיות למשל טוען רבני מבין במשפט עברי, דיני נישואין בהלכה וכו'. לכן, גם אם בחרתם להיות מהחלק שלא נעזר בסנגוריה הצבאית ומעדיף לפנות ולהתייעץ עם עורך דין פלילי פרטי, חשוב לבדוק כי הוא קיבל הסמכה כעו"ד צבאי.

אז מה אפשר לעשות?

קודם כל, לא להיבהל וכאמור לברר כראוי מה ניתן ומותר לעשות, במידה ונחקרתם על ידי מצ"ח. שנית, זכרו כי החוק האזרחי לא דומה בהכרח לחוק הצבאי בכמה מובנים ולכן יהיו זהירים בעניין זה. שלישית, אם אתם מכירים אנשים שעברו תהליך דומה, התייעצו איתם – עוזר גם נפשית וגם מעשית. רביעית, פנו לסנגוריה הצבאית, אם ניתן או כך בחרתם, ובקשו מידע אודות הנושא הנחקר. חשוב לציין – אל תפחדו לשתף אחרים בחששות שלכם, משפט הוא עדיין משפט גם אם הוא בצבא.

לסיכום, מי שלא ידע מה זה מצ"ח, מי שלא ידע מה זה עורך דין צבאי וכל השאר – בבקשה, ניסינו להביא בפניכם מעט מידע אשר כאמור איננו משפטי, אך יכול לסייע עבורכם להבין את הרקע הכללי. כאמור גם, אל תפחדו, עשו מחקר קטן על הזכויות שלכם ועל החובות שלכם, הקפידו לשמור על החוק והשתמשו במידת הצורך בייעוץ חיצוני, כלומר להתייעץ עם עו"ד פלילי שהוא גם צבאי.

חשוב לציין – שימרו על החוק והיו בטוחים, התייעצו עם עורך דין צבאי מומחה בתחום.

 

עשוי לעניין אותך גם: מה לעשות אם נעצרתי על ידי מצ"ח? | סמים בצבא