התהליך בעת מחיקת רישום פלילי לקטין

בכדי להבין מהו תהליך מחיקת רישום פלילי לקטין כדאי שנבין קודם מהו רישום פלילי. רישום פלילי הינו רישום המתעד הרשעות ועונשים של קטין, הרשעות ועונשים על עבירות שונות אותן הוא ביצע. בישראל יש בכל שנה אלפי בני נוער שנכנסים למעגל הפשיעה, בני נוער שיש להם רישום פלילי מה שיכול לחרוץ את עתידם. ברמה היומית כדאי לדעת, יש כמה עשרות תיקים שנפתחים לבני נוער ואלו שיורשעו יהיו בעלי רישום פלילי.

מחיקת הרישום – אינטרס ציבורי

מחיקת רישום פלילי לקטין הינו אינטרס ציבורי. רישום פלילי יכול להיות קריטי עבור הנער מכיוון שיש לו השלכות עתידיות. כך לדוגמא מי שעבר עבירות מסוימות ויש לו רישום פלילי יכול להיות שלא יגוייס לצה"ל ואי גיוס לצה"ל גם משפיע כידוע על עבודות עתידיות. רישום פלילי גם מונע קבלה לעבודה במקומות שונים גם בלי קשר לצבא, מקומות כמו ארגונים ביטחוניים ואחרים.

יש לא מעט גופים שיש להם גישה לרישומים הללו והאינטרס הציבורי הוא לשקם את הנער על מנת שלא ימשיך בעולם הפשע, אלא יקבל הזדמנות לצאת ממנו וכדאי שזה יהיה כמה שיותר מהר. הראייה הטובה ביותר לכך ששיקום הנער הינו אינטרס ציבורי, הוא בכך שגם המדינה מבינה את חשיבות הדבר ותקופת ההתיישנות של עבירות אצל קטין קצרה יותר מאשר תקופת ההתיישנות של בגיר.

מניעת רישום או ביטול אישום

דרך אחת למחוק רישום פלילי הוא למנוע אותו או להצליח לבטל את האישום. בשונה מרישום משטרתי, רישום פלילי הוא רק לאחר חקירה משטרתית ורק לאחר שבית המשפט קבע שהקטין אכן אשם, ואם מצליחים למנוע את האישום הזה אין רישום פלילי. גם אם ישנה כבר החלטה של בית המשפט, אם עורך דין פלילי יצליח לשנות את ההחלטה הזו לא יהיה רישום פלילי. כדאי להקדים תרופה למכה וקודם כל לנסות את הדרך הזו.

בקשת חנינה

אופציה נוספת לבטל רישום פלילי היא על ידי בקשה מנשיא המדינה. לרישום פלילי יש תקופת התיישנות ותקופת מחיקה והתקופות הללו קבועות בחוק בהתאם לחומרת העבירה (אצל קטין כפי שציינו התקופה קצרה יותר) וניתן להגיש בקשה לנשיא המדינה על מנת לקצר או לבטל את תקופת ההתיישנות או המחיקה.

למה חשוב להיעזר בעורך דין?

אם לילד שלכם יש רישום פלילי ואתם כמובן מעוניינים לסייע לו ולשקם, אותו אתם צריכים עורך דין פלילי שיסייע לכם. עורך דין כזה יודע איך להגיש את הבקשה לנשיא המדינה וחשוב מכך, הוא יודע מה לכתוב בבקשה ואיך לתאר את מצבו של הקטין ואת הסיבות לביטול הרישום הפלילי. סיוע של עורך דין פלילי מקצועי ובעל ניסיון יכול להיות קריטי להצלחה ולקבלת חנינה מנשיא המדינה בדבר הרישום הפלילי.