עבירת עריקות מהצבא

עבירת עריקות הינה עבירה צבאית שחלה לא רק על חיילים בשירות סדיר, אלא גם על חיילים בשירות הקבע, ואף גם על אזרחי המדינה שלא מגיעים לשירות מילואים. אולם לפני שניגע בעבירה עריקות (עריקות מצה"ל או עריקות מהצבא), נעשה סדר בדברים, ונפריד בין עבירת השתמטות מהצבא (השתמטות משירות ביטחון) לבין עבירת העריקות.

השתמטות משירות:

חוק שירות ביטחון מסדיר את חובת השירות הצבאי של אזרחי ישראל בצה"ל, עפ"י החוק כל תושב ישראלי או תושב קבוע חייב בשירות צבאי.

אולם, בסעיף 20 לחוק שירות ביטחון קיים סייג, ובו מוסדר המועד שניתן לקריאה להתייצב לשירות צבאי, ובכך לא ניתן לחכות לעד עם הקריאה להתייצב לשירות צבאי. על פי החוק:

1. מי שהיה לאזרח ישראלי או תושב קבוע טרם הגיעו לגיל 18 – ניתן לקרוא לו לשירות סדיר עד תום 24 חודשים מיום שהגיע לגיל 18.

2. מי שהיה לאזרח ישראלי או תושב קבוע לאחר הגיעו לגיל 18 – ניתן לקרוא לו לשירות סדיר עד תום 24 חודשים מיום שהיה לאזרח או תושב כאמור, אולם לא בתוך 6 חודשים מיום שהיה לאזרח או תושב.

מי שלא מתייצב לשירות צבאי על פי צו נקרא משתמט משירות ולא עריק.

 עריקות מהצבא

עריקות מהצבא של חיילים משירות סדיר:

עבירת העריקות (בעגה המשפטית – העדר מן השירות שלא ברשות) חלה באופן שונה על אזרח שהינו איש מילואים ועל חייל בשירות סדיר או קבע. ויש הבדל בתקופת הזמן שצריכה לחלוף עד להכרזה של החייל או איש המילואים כעריק.

לפי סעיף 94 לחוק השיפוט הצבאי – עריקות של חייל משירות סדיר: חייל שנעדר משירותו בצבא, או מקום שהוא חייב כדין להימצא בו אותה שעה, נחשב כמי שנעדר מן השירות שלא ברשות אלא אם הוכח כי היה לו היתר או הצדק סביר לכך.

עד 75 ימים מרגע שאותו חייל נעדר מיחידתו הוא יישפט בדין משמעתי בתוך יחידתו, כאשר בדרך כלל נשפטים בפני קש"ב (קצין שיפוט בכיר) בדרגת סגן אלוף לפחות.

לאחר 75 ימים מרגע שאותו חייל נעדר מיחידתו יוגש כנגדו כתב אישום לבית הדין הצבאי, ובמידה ובית הדין הצבאי מרשיע את אותו חייל, הדבר גורר אחריו רישום פלילי באזרחות.

לאחר 21 ימים מרגע שאותו חייל נעדר מהשירות, נקרא בסלנג "עריק", קרי, הטיפול עובר למדור עריקים בשלישות הראשית. המשטרה הצבאית נכנסת לתמונה, ואותו חייל מופיע במחשבים של המשטרה כעריק. משמעות הדבר היא, שאותו חייל יכול להיעצר ע"י משטרת ישראל גם כאשר הוא מבצע עבירת תנועה פשוטה או בבדיקת שגרתית של רישיון נהיגה.

עריקות מהצבא של חיילים בשירות מילואים:

איש מילואים שקיבל צו לשירות מילואים פעיל ולא התייצב, נחשב כנעדר מן השירות מאותו יום של שירות המילואים אליו לא התייצב.

עד 30 ימים מרגע שאותו איש מילואים נעדר מן השירות, נקרא בסלנג "נפקד", קרי, אותו איש מילואים נמצא תחת אחריות יחידתו, ויישפט בתוך יחידתו כשיתייצב, ע"י קצין ביחידה, בדרך כלל בדרגת סגן אלוף.

לאחר 30 ימים מרגע שאותו חייל נעדר מהשירות, נקרא בסלנג "עריק", קרי, הטיפול עובר למדור עריקים בשלישות הראשית.

המשטרה הצבאית נכנסת לתמונה, ואותו איש מילואים מופיע במחשבים של הרשויות כעריק, ומשמעות הדבר שאותו איש מילואים יכול להיעצר ע"י משטרת ישראל כאשר הוא מבצע עבירת תנועה פשוטה.

הנוהג הוא שחיילי מילואים הנעדרים מן השירות לתקופה שאינה עולה על שנה, מועמדים לדין משמעתי ביחידה, ואלו שנעדרים יותר משנה, בדרך כלל נשפטים בפני בית דין צבאי.

ושימו לב: עבירה של היעדר מן השירות נמשכת גם אחרי שמסתיימת תקופת המילואים של אותו איש מילואים, והרשעה בבית הדין הצבאי בעבירה זו גוררת אחריה הרשעה פלילית, היינו, עבר פלילי על כל המשתמע מכך.
אולי יעניין אותך גם :

רישום פלילי מופחת | עבירות ביזה | מתן דגימת שתן | סמים בצבא | חריגה מסמכות | עבירות נשר בצבא | חיפוש בטלפון | פסקי דין בתחום המשפט הצבאי

 

הצלחות של עו"ד צבאי שי רודה בתחום עבירות עריקות:

אחרי 11 שנות עריקות: רק 18 ימים בכלא ל"מר ישראל", ישראל היום, 9.8.16
נציג ישראל ל"מר עולם" נעצר: 11 שנה עריק מצה"ל. Ynet 24.07.16
עורך דין צבאי שי רודה הוציא משתמטת לתקופה של 9 שנים ללא רישום פלילי, חדשות וואלה, 13.12.14
עו"ד צבאי שי רודה הצליח בערעור והוציא חייל שהואשם בעריקות לתקופה של 7 שנים במאסר של 6 חודשים. ידיעות תל אביב, 13.06.14
עורך דין צבאי שי רודה הוציא משתמטת מצה"ל במשך 6 שנים במאסר של 4 ימים. ידיעות תל אביב, 19.4.13
עורך דין צבאי שי רודה הוציא משתמטת מצה"ל במשך 12 שנים במאסר של 23 ימים. ידיעות השרון, 1.6.12
עורך דין צבאי שי רודה מייצג משתמטת מצה"ל במשך 12 שנים. ידיעות השרון, 18.5.12
עורך דין צבאי שי רודה הוציא חיילת שזייפה עשרות גימ"לים ונעדרה מהשירות לתקופה ארוכה בשלושה חודשים בעבודות צבאיות. ישראל היום, 13.11.11
עורך דין צבאי שי רודה הוציא נאשם בעשרים שנים עריקות מצה"ל בשמונה חודשי מאסר. 4.3.09, YNET

כותב המאמר הינו עורך דין צבאי שי רודה בעל משרד עורכי דין מת"א המתמחה במשפט הפלילי על כל רבדיו.

לייעוץ נוסף ניתן לפנות לעו"ד צבאי רודה באמצעות טופס יצירת הקשר שבאתר זה, או באמצעות פרטי ההתקשרות המופיעים מטה:

שד' שאול המלך 8,
בניין "בית אמות משפט", תל אביב
טל': 6938555 – 03, פקס: 6938557 – 03,
נייד: 2292229 – 050
דוא"ל: shairodalaw@gmail.com

הערה:
מאמר זה הינו למידע כללי וראשוני בלבד ואינו נועד בשום מקרה לשמש כייעוץ משפטי ו/או כתחליף לייעוץ משפטי לשום מקרה. אין להסתמך על האמור לעיל מבלי להיוועץ עם עורך דין העוסק בתחום בטרם נקיטת כל פעולה או קבלת החלטה. הדברים נכונים למועד כתיבתם בלבד, ונכונותם עלולה להשתנות מעת לעת.